Mesajı Okuyun
Old 05-04-2007, 13:30   #1
Av.Fatih KISA

Varsayılan Husumet-taraf TeŞkİlİ-kayyim/vasİ Tayİnİ

Merhaba
İnsan bazen kafasının durduğunu düşünür..Bende öyle....... Tavsiye ve görüşlerinise ihtiyacım var!!!!

OLAY: M şahsı K şahsına Ocak 2002 tarihinde bir taşınmaz payını Satış Vaadi Sözleşmesi ile (Resmi) satmış. Ekim 2003 tarihinde de M şahsı vefat etmiş.Bir takım resmi işlemler nedenile tapuyu sağlığında temlik edememiş

M şahsının 2001 yılında bir İsveç vatandaşı olan C'den evlilik dışı çocugu Z dünyaya gelmiş. Ölen M ölmeden önce Z'yi tanıma suretiyle nüfusuna kaydettirmiş. Nüfus kayıtlarına göre M'nin başkaca yasal mirasçısı yok. Z yurtdışında annesi C ile yaşıyor ve Türkiyeye de gelmiyor.

Şimdi satış vaadine dayanarak ferağa icbar davası (iptal ve tescil) davası açılması gerek..Ancak
1-Tek mirasçı küçük olduğu için küçüğe karşı açılacak davada temsil sorunu mevcut!!! Yabancı annesi -Türk Vatandaşı değil- velayet hakkını kullanarak davada çoçuğu temsil edebilir mi? Bana mümkün gibi gelmedi!!
2- Küçüğe kayyım tayini veya vasi tayini suretiyle davada temsil sorunun aşılması gerektiğini düşünüyorum, ama bu talebi dava açma aşamasında mı tamamlanmalı.? Yoksa göç yolda düzelir diyerek davayı açıp bu konuda mahkemeden yetki alarak mı çözmeliyim?
3-Küçüğün adresini bilmiyorum!!Nüfus kaydı Alanyada!! Tebligat sorununu ilanen tebliğ yoluyla çözebilirmiyim!!!!!

Saygı ve Dostlukla!!