Mesajı Okuyun
Old 24-03-2007, 14:55   #6
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan Av.Gülsüm Sezen
Hukuk, kelimeleri resmetme sanatıdır...

Syn. Av.Gülsüm Sezen, hukuk; kelimelerle resmetme sanatıdır mı demek istiyorsunuz, yoksa kelimeleri gerçeğin ta kendisi gibi gösterme sanatıdır mı demek istiyorsunuz? Kelimeleri resimlemek, kavramını anlamamı sağlarsanız sevinirim, yanlış anlamayın ard bir maksadım yok, lütfen yanlış anlamayınız!

Ayrıca ruh kavramıyla ilgili de bir yazışma geçmiş, benim algılamamda ruh; hukukun genel görüşüdür, genel bakış açısıdır veya benzerlikleri görerek bu benzerliğe göre yeni somut olay için lafızda şu denmek istiyor diye düşünmektir diyorum. Mesela genelde canlı varlıkları doğası içinde koruyucu kurallar var ise, elden geldiğince insan doğasını da yapaylaştırmamaya çalışmak gerekir diye düşünürüm. Çünkü gün olur insan doğası neydi diye kendimize sorular sorabiliriz. Elbetteki bütün içinde yaşayan bir varlık olarak, bütünle bütünleşmeyi engelleyen doğal yanlar elbet törpülenir ama hukukun amacı bütüne zarar vermediği sürece insan doğasını serbest bırakmaktır gibi bir sonucu çoğunluktaki kurallara kıyasen çıkarım işlemi RUHU GÖRMEKTİR sanırım.
Kısaca yüzde yetmiş belli bir konunun korunmasına ağırlık verilmişse, yeni somut olayın çözümünde veya kuralın yorumunda bunu göz önünde bulundurmaktır diye düşünüyorum. (benzetme:Yani sanki çoğulcu değil de çoğunlukçu demokrasi gibi algılamak yani.Veya kuralların çoğunda baskın olarak güdülen amaç gibi)

Saygılarımla