Mesajı Okuyun
Old 26-01-2003, 01:15   #4
keremim

Soru HAKLIMISINIZ?

Yazdığınız konuyu önemli kabul ederek, bende düşüncemi yazmıyı uygun gördüm.
Konu önemli ancak ; bu gün için günümüz Türkiyesinde Hukuk mezunu olanlar Hukuk nosyonuna ve evrensel erdemin gerektirdiği çizgide görev yapıp yapmadıklarına nasıl cevap verilebiliyorsa ona göre de konunuza verilecek cevaplarında değişeceğini sanıyorum.
Ülkemizde insan oğlunun bulup yaşamın ayrılmaz parçası haline getirdiği iş bölümü malesef uygulanamıyor. Her bireyimiz diğerlerinin yaptığı görev ile ilgili olarak ahkam kesmeye devam etmektedirler. Böyle oluncada bir işin uzmanı olmanın anlamıda kalmamaktadır gibi geliyor bana. Aynı zamanda saygınlığınında kalmadığını düşünüyorum.
18 yıl ülkemizin bir çok yerinde görev yapmış olmam nedeniyle öncelikle meslektaşlarımın nasıl çalıştıklarını en iyi bilenlerden olması gereken kişi olarak şöyleye bileceklerim kısaca şunlar;
üzülerek ifade ediyorumki , Yargıç ve C.Savcılarımız meslek etiğinin ve mesleğin evrensel erdemlerinin gerektirdiği ; mesleki bilginin kişisel çıkarlar düşünülmeksizin her dosya ve her olaya bağımsız bakış ve bilgi aktarım ve uygulamasının yapılmadığıdır. (Görev yapılacak yerin istenilen yer olması , derece terfi, not durumu, birinci sınıfa ayrılmak vs) Kısaca ; KONFORMİST YAŞAM ŞEKLİNİN EGEMEN OLDUĞUDUR.(Çokda pirim yaptığını üzülerek söylemek zorundayım)
Realite bu olunca Yargıç kim olursa olsun önemi yok diye düşünüyorum.Hatta daha iyi yapabileceklerine de düşünmekteyim.
Ancak realitenin değişimi halinde siz haklısınız .Her işi erbabının yapmasınıdr. Bunun için de kabuk devletten teknik devlete geçemedik. Saygılarımla C.Savcısı