Mesajı Okuyun
Old 23-01-2007, 20:23   #1
Y£LİZ

Varsayılan Hükümlü ve tutuklular okullarda çalışacak

Hükümlüler, okullarda hizmetli olacak, ancak uygulamaya karşı çıkan okul müdürleri tedirgin. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 7 Eylül 2006'da Milli Eğitim Bakanlığı'na bir yazı göndererek, şüpheli, sanık ya da hükümlülerin okullarda çalıştırılmasını istedi. Çiçek, 'Denetimli serbestlik hizmeti' olarak adlandırılan uygulamanın amacını şöyle açıkladı: "Hükümlülerin tekrar suç işlemesini önlemek, mağdura verilen zararı gidermek, suç için öngörülen cezalara alternatif olarak verilen tedbir kararlarının toplum için yerine getirilmesini sağlayarak, toplumla iç içe hükümlüleri yeniden topluma kazandırmak ve böylece kamu güvenliğinin sağlanmasına hizmet etmek."
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise Adalet Bakanlığı'na verdiği yazılı yanıtta, uygulamanın sakıncalı olabileceğini belirtti. Ancak buna rağmen uygulama için ilk adım atıldı. Antalya Cumhuriyet Savcılığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, bazı hükümlülerin okullarda çalıştırılabileceğini belirtti, bunların istihdamını istedi. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün konuyu ilettiği okul müdürleri, 150'ye yakın yerde çalıştırılacak hükümlü talebinde bulundu. Ancak bazı okul müdürleri tedirgin. Müdürler, "Okulda bulunacak kişiler öğrenciye örnek olacak nitelik taşımalı. Hükümlüler çocukları tedirgin edebilir" diyor.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=210906