Mesajı Okuyun
Old 19-09-2011, 15:53   #10
by dinçer

Alıntı:
Sayın By Dinçer:Çok teşekkrüler ilginize;
Aslında yargıtay davamı aynen onansa bile, zaten ıslah dilekçelerinde artırılmak istenen miktarlar bile 4000 TL toplamda eksik yapılmış, işin bide bu tarafıylada sıkıntılı..Ama dediğinize göre, en azından ıslah dilekçelerine hiç yansımayan bu 4000 TL için şimdiden ek dava açabilirim ve bunun için karşı taraf derdestlik itirazında bulunamayacaklarını söylüyorsunuz sanırım.
Alacağımızın ıslaha konu edilen kısmı içinde, mecburen yargıtaydan dönüşü beklicez.Eğer yargıtay zaten aynen onarsa sorun yok.
Yok eğer temyizden mahkeme bizim lehimize olan kararı bozarsa, o zaman tabi duruşma tekrar görülecek ve mutlaka karar ne olursa olsun, taraflardan bi taraf bu kararıda tekrar temyiz edeceğinden ve dosyanın ikinci temyizden dönme süreciylede zaten zamanşaımı süresi dolmuş olacağından dolayı, işin bu kısmı için yapacak birşeyin olmadığını sonucuna varıyorum.
Ama diyelimki yargıtay süreci tamamen bitse ve kesinleşse idi.O zaman ben ıslaha konu edilipde red edilen kısım için, zamanaşımı süresinde ek davayı açmam mümkündü sanırım.Burdan demenize göre,ıslaha konu edilen kısım için, kesinleşme süreci tamamlanmadan ek dava açılamayacağı sonucu çıkıyor sanırım.

Eğer ikinci ıslah dilekçenizde dahi istemediğiniz/isteyemediğiniz bir miktar var ise bunun için ek dava açmanın tek şartı birinci ıslah dilekçenizde fazlayı talep ve dava hakkınızı zaklı tutmuş olup, olmadığınızdır.Saklı tutmuş iseniz dediğinize katılıyorum.Evet 4.000TL için ek dava açabilirsiniz ve haklı bir derdeslik itirazı ile karşılaşmazsınız.

Eğer 4.000TL için ek dava açarsanız bu dilekçede de kanaatimci dava miktarı olarak 4.000TL değil, daha düşük bir dava miktarı belirtin ve mutlaka fazlayı talep ve dava hakkınızı saklı tutun.Dava değerini düşük göstermekteki menfaatiniz şudur ki ;

Siz dava değerini 4.000TL değil de örneğin 2.000TL gösteip fazlayı saklı tutar iseniz, açmış olduğunuz bu dava sonuçlanıncaya kadar Yargıtay daki davanın sonuçlanması ve aleyhinize bozulması halinde ( ikinci ıslah dilekçesi nedeniyle ) işte bu durumda Yargıtayda bozulan dosyanız yerel mahkemede ilk ıslah miktarı üzerinden karara çıkacak ve siz açacağınız bu 2.000TL lik dosyada fazlayı saklı tuttuğunuz için diğer 2.000TL yi ve Yargıtay tarafından kabul edilmeyen ( ? ) ikinci ıslah dilekçenizdeki miktarı toplayarak açtığınız bu ek davada da ıslah hakkını kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar
"yasak değil, serbest..." (by dinçer)