Mesajı Okuyun
Old 17-09-2011, 21:57   #9
üye37975

Alıntı:
Yazan by dinçer
Syn avukat588 ;

Ek dava açamazsınız demek yanlış olur ki zaten ben de açamazsınız dememişim, diyemem de.Elbette ek dava açabilirsiniz.Ancak ek dava açmanız halinde 2 tane cevapsız soru sizi bekleyecektir:

1) Derdestlik itirazı (Zira aynı konu , taraf ve sebebe dayalı bir dava henüz kesinleşmemiş ve Yargıtay aşamasında )

2)Hukuki yarar ( Yargıtay, tüm şartları oluşmuş olsa bile yani vermiş olduğunuz ve hukuken geçerli olan ilk ıslah dilekçesinde fazlayı talep ve dava hakkı saklı tutulmuş ise dahi davacının davayı ( ek davayı ) açmasında hukuki yararının olup olmadğına bakacaktır.Kaldı ki bu hukuki yarar meselesi Yargıtay dan önce ilgili mahkeme hakiminin dikkatini çekecektir.)

İşte bu iki sebep dolayısıyla açacağınız ek dava reddedilecektir kanaatindeyim.

Bazı arkadaşlarınızın yapmış olduğu işten yani dava devam ederken açtıkları ek davalardan bahsetmişsiniz.

Evet doğrudur.Zaten ek dava genellikle asıl dava devam ederken, istisnai olarak zamanaşımı süresi içerisinde olmak kaydı ile dava bittikten sonra açılır.Bu konuda bakmış olduğum bir davadan örnek vermek istiyorum.Şöyle ki;

Davacılar Vekili olarak bir dava açtım.Davacı Müvekkillerin sayısı 18 idi.Dosya belirli bir safahat geçirdikten sonra bilirkişi raporu geldi.İş bu bilirkişi raporunda 18 Müvekkil'in 4 tanesi için belirlenen rakamlarda hata vardı.Yani 4 Müvekkil'im için rapora itiraz etmem gerekiyodu.Geriye kalan Müvekkiller'in hak kaybına uğramaması için yani ıslahtan sonra ıslah miktarına faiz işlesin diye dosyayı 14 Müvekkil açısından ıslah ettim.Ancak geriye kalan 4 Müvekkil için de rapora itiraz ederek maddi hataların ve hesap hatalarının düzeltilmesi için ek rapor istedim.Mahkeme talebi kabul etti.( ki reddi için sebep yok )Ek rapor dosya münderecatına girdi. ( İşte bu noktadan sonrası sizin yaşamış olduğun sıkıntı ile ilgili)

Ben davamı açarken zaten fazlayı t.ve d. hakkımı saklı tutmuştum.Dosyayı 14 Müvekkil için belirlenen rakam açısından ıslah ederken de yine fazlaya ilişkin hakkımı saklı tuttum.Daha sonra henüz ıslah dilekçesi dahi karşı tarafa tebliğ edilmeden ben gidip gelen ek rapor çerçevesinde ek davamı birleştirme talepli olarak açtım.Anlatmaya çalıştığım gibi ;

---Bir kez ıslah dilekçesi vermem nedeniyle ikinci kez verme hakkım olmadı (HUMK )
---Hem dava dilekçemde hem de ıslah dilekçemde fazlayı t.ve d. hakkımı saklı tutuğum için ek dava açabildim.( Islah dilekçesinde saklı tutmaz isen Yargıtay açamazsın diyor.)
---Asıl dava devam ederken ek davayı açtım ve birleştirme talebinde bulundum.Buna engel gibi görünen derdestlik ilk itirazı ile karşılaşmadım.Çünkü asıl davada talep ettiğim miktarın aynısını değil ek raporda belirtilen ve asıl davada ıslah edemediğim miktarı istedim.Siz asıl davada ikinci kez ıslah talebinde bulunduğunuz için ( herne kadar geçerli kabul edilmeyecek olsa bile ) aynı miktarı ikinci bir dava ile istediğinizde karşı taraf derdeslik ilk itirazında bulunacak ve davayı kazanacaktır die düşünüyorum.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

BU ARADA ŞİMDİ DİKKAT ETTİM ZAMANAŞIMININ 2 YIL OLDUĞUNDAN EMİN MİSİNİZ?.UZAMIŞ CEZA ZAMANAŞIMINI DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ ?

İyi çalışmalar
"yasak değil,serbest..." (by dinçer)

Sayın By Dinçer:Çok teşekkrüler ilginize;
Aslında yargıtay davamı aynen onansa bile, zaten ıslah dilekçelerinde artırılmak istenen miktarlar bile 4000 TL toplamda eksik yapılmış, işin bide bu tarafıylada sıkıntılı..Ama dediğinize göre, en azından ıslah dilekçelerine hiç yansımayan bu 4000 TL için şimdiden ek dava açabilirim ve bunun için karşı taraf derdestlik itirazında bulunamayacaklarını söylüyorsunuz sanırım.
Alacağımızın ıslaha konu edilen kısmı içinde, mecburen yargıtaydan dönüşü beklicez.Eğer yargıtay zaten aynen onarsa sorun yok.
Yok eğer temyizden mahkeme bizim lehimize olan kararı bozarsa, o zaman tabi duruşma tekrar görülecek ve mutlaka karar ne olursa olsun, taraflardan bi taraf bu kararıda tekrar temyiz edeceğinden ve dosyanın ikinci temyizden dönme süreciylede zaten zamanşaımı süresi dolmuş olacağından dolayı, işin bu kısmı için yapacak birşeyin olmadığını sonucuna varıyorum.
Ama diyelimki yargıtay süreci tamamen bitse ve kesinleşse idi.O zaman ben ıslaha konu edilipde red edilen kısım için, zamanaşımı süresinde ek davayı açmam mümkündü sanırım.Burdan demenize göre,ıslaha konu edilen kısım için, kesinleşme süreci tamamlanmadan ek dava açılamayacağı sonucu çıkıyor sanırım.