Mesajı Okuyun
Old 16-09-2011, 09:33   #3
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Değerli meslektaşım ; ıslah dilekçesi ile , harç yatırıp dilekçenizi de karşı tarafa tebliğ ettirerek , olay tarihi itibariyle meydana gelen zararınızın daha önceden eksik kalan kısmını talep etmiş oluyorsunuz zaten . Bu sebeple ek dava ile neyi talep edeceğinizi anlayamadım.İki dilekçeye ilişkin olan sorunuz ise ; gerek ilk davada gerekse ıslahta mahkemece usülden red olgusu gereçekleştirilmemiş ve karşı taraf da bunu temyiz gerekçesi yapmamışsa bu konu incelemeye tabi tutulmayacaktır.Ancak Temyiz konusu yapılsa bile , HUMK hükümleri uyarınca aralarında irtibat olan ve birlikte açılan bir dava da farklı şahısların aynı olayı yaşasa da farklı neticelere maruz kalmalarından ötürü haklarında ayrı ayrı ıslah dilekçesi vermeniz de bir sakınca olmadığını da düşünüyorum.Manevi tazminat konusuna gelince ise ; bunun cevabını zaten siz vermişsiniz.Sorunuza maddi hasarlı trafik kazası cümlesiyle başlamışsınız ! Müvekkilleriniz ; araçları değer kaybına uğradığı için manen üzüntü çekmiştir ama bu durum maddi tazminat olarak giderilebilecek türden olduğundan mahkemenin manevi tazminata hükmetmemesini yerinde buluyorum.