Mesajı Okuyun
Old 30-05-2011, 23:20   #8
Gemici

Başlık: Yargı hizmetinin parasız olması için THS'nin kampanya düzenlemesini talep ediyorum...

Anladığım kadarı ile katılımcıların hemen hemen hepsi 'yargı hizmetinden' 'harçları' anlıyor. Dar anlamda doğru bir düşünce belki de. Sınırları biraz geniş tuttuğumz zaman sadece harçları değil, avukat ücretini de ilave etmek gerekir tartışmaya.

Yargı hizmeti bir kamu hizmetidir. Devletten beklenilen, yerine getirilmesi gereken bir görevdir. Devlet yapmak zorunda olduğu bu hizmete karşılık bir bedel istediğinde adil olmak zorundadır benim düşünceme göre;
1. Cebinde yiyecek ve giyecek parası olmayanla, bankada veya başka yerlerde milyonları olandan aynı harcı istemek adil değildir,
2. Haksız olandan ve haklı olandan aynı harcı almak'ta adil değildir,
3. Vergi mükellefiyetinde olduğu gibi herkesin mali gücüne göre bir harç ödemesi bir 'harç adaletine' ve adil bir yarıgılama hizmetine yol açabilir,
4. Herkesten aynı harç alınacaksa, maddi gücü olmayan ve yargı hizmetini haklı olarak isteyen kişilere, tüm harçları, mahkeme masraflarını ve avukat ücretini kapsayan, adli yardım yapılmalıdır.
5. Haklı haksız ayırımı ve zengin fakir ayırımı gözetilmeksizin herkesten aynı harcın alınması ve herkese yargı hizmetinden karşılıksız yararlanma olanağı suistimale ve/veya adaletsizliğe yol açar.
6. Soru şu: Belediye ötobüsü ile yolculuk yapmayı parasız mı yapalım, yoksa ödeme gücü olmayanlara kolaylık mı sağlayalım? Yolculuk yapmak zorunda olanlarla keyif için otobüse binenler arasında bir ayırım yapmak gerekmez mi?

Saygılarımla