Mesajı Okuyun
Old 28-03-2008, 17:04   #1
hulusan

Varsayılan Tüketici Mahkemesi kaleminde vekaletim olmadığı gerekçesiyle dosya inceleyemedim.

Soruşturma evrakının vekaleti olmayan avukat tarafından incelenmemesi konusu tartışmalar konu olmaktadır. Ancak daha vahimi İstanbul Tüketci Mahkemelerinden birinde başıma geldi. Kaleme girip bir dosya istedim. Katip hangi taraf olduğumu sordu. Dosyanın tarafı olmadığımı ancak avukat olduğumu dosyayı inceleyebileceğimi söyledim. O sırada kalemde karar yazdıran hakim taraf değilsem dosyayı inceleyemeyeceğimi söyledi. Bende dosyadan belge istemediğimi ama incelemenin yasal hakkım olduğunu belittim.Dilekçe yaz getir dedi. Dosyayı incelemek istememdeki amacı da belirterek dilekçe yazıp getirdim. Dosyayaı çıkarttırdı. Bana verilmesini beklerken zafer kazanmış komutan edasıyla dilekçeni reddettim dedi. Gerekçesi de dosya da taraf olmamam .
Av Kanunu
Madde 46 - ............................................
" Dava ve takip dosyaları, yalnız avukatlar veya stajiyerleri yahut taraflar-
ca mahkeme ve icra kalemlerinde incelenebilir.
Avukat, dava ve takip dosyalarını, vekaletname ibraz etmeden inceliyebilir.
Şu kadar ki, vekaletname ibraz etmiyen avukata dosyadaki kağıt ve belgelerin
örneği verilmez. " Demektedir.
Hukukun uygulayıcıları olarak bildiğimiz Hakimlerimizin bu yasa maddesini hangi gerekçeyle uygulamadıklarını anlayabilmiş değilim. Jet hızıyla değişen yasal düzenlemelerimiz karşısında acaba bilmediğim bir şey mi var diye Hakimin kararına tepki göstermedim. Fotokopisini almakla yetindim. Ancak araştırmalarım sonucu bu yasa hükmünün uygulanmamasını gerektirecek daha üstün bir düzenlemeye rastlayamadım. Yönetmeliklere bakma gereği duymadım. Çünkü yasallarla tanınmış bir hak yönetmeliklerle kısıtlanamaz diye biliyorum.

Bu hükmün uygulanmasının getireceği olumlu yada olumsuz sonuçları hukukçular olarak tartışabiliriz ancak bu tartışmalarımız. uygulama açısından bir şey ifade etmemelidir. Yasayı beğenip beğenmemek ayrı uygulamak ayrıdır. Bir yasa yürürlükten kalkana kadar daha üstünde bir düzenleme yoksa uygulanmak zorundadır. Yasalarda açık hüküm olan hallerde Hakimlere takdir hakkı tanınmamıştır. Bu da hukuk devleti olmanın ilkesidir. Hepimiz Hakim devleti değil Hukuk Devleti olmak yolunda mücadele veriyoruz. Bu benim şahsi sorunum olmaktan öte tüm meslektaşlarımızn sorunudur. ve Kendi hakkımızı savunamıyorsak müvekkillerimizin hakkını hiç savunamayız. Düzenlemenin mantığına gelince bir avukatın dosya ile ilgilenmesi için mutlaka taraf olması gerekmez. Zira benim olayımda incelemek istediğim dosya açmak istediğim başka bir davada delil olarak gösterebileceğim bir dosyaydı. Bu dosyanın içeriğini bilmeden yapacağım dava hazırlığı sağlıklı olmayabilirdi. Bu dosya da gizlilik kararı verilmiş bir dosya veya soruşturma evrakı da değildi. Bu durumda talebimi reddetmenin gerekçesi kalemlerin meşgul edilmemesi falansa dosya incemekten daha çok zamanlarını aldığımı söylemeliyim. Bİr dönem Hakimlik te yapmış biri olarak Hakimin tavrını anlamaya çalıştıysam da Buranın Hakimi benim psikolojisinden başka haklı bir gerekçe üretemedim. Tüm meslektaşlarımın acil olarak görüşlerini bekliyorum. Sevgiler.