Mesajı Okuyun
Old 14-10-2009, 16:37   #8
Av.Ömeroğlu

Değerli THS üyeleri,daha önce de tartışılmış olduğundan ve kısmen konunun devamı niteliğinde olduğundan yeni konu açmak yerine buraya sorumu ekliyorum:
-İlamsız takiplerde ödeme emri tebliğinden itibaren 1 yıl içinde haciz talep edilmezse takibin yenilenmesi için harç ödeneceği ve borçluya yenileme dilekçesi tebliği gerekeceği yasa gereği olup(İİK 78) hepimizin malumudur.
-Buna karşılık 1 yıl içinde haciz talep edilip de fiilen uygulanamamışsa(örneğin borçlunun haczi kabil malının olmaması gibi bir nedenle)durum ne olacaktır?Bu halde de yenileme ve harç ödenmesi gerekir mi?
-Ben kanunun düzenlemesinde önem taşıyan hususun, fiilen haczin uygulanıp uygulanamamsı değil 1 yıl içinde haciz talep edilip edilmediği olduğunu düşünüyorum.Yargıtay'ın da bu yönde 2002 ve 1987 tarihli iki kararına ulaştım.
-Buna karşılık bugün konuyu tartıştığımız bir icra müdürü Yargıtay'ın bu konuda içtihat değiştirdiğini artık haciz talep edilmiş olsa da fiilen uygulanamamışsa yenileme için harç alınması gerektiğini söyledi.
-Böyle bir içtihadın varlığından haberi olan var mı?Bana kanunun açık düzenlemesi karşısında hiç de mantıklı gelmemekle birlikte Yargıtay'ın harç alınmasına yönelik kimi zorlama kararlarını hatırladığım da emin olamadım.
-Yargıtay'ın konuya ilişkin yakın tarihli içtihadı hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa ve tabii ki görüşleriniz,paylaşılması halinde sevineceğim!Herkese teşekkürler!