Mesajı Okuyun
Old 20-05-2011, 10:27   #51
Av.F.Karakurt

Sözkonusu yargıtay kararını herbir somut olaya göre değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.
Geçmiş senelerde Aile Mahkemesinde sıra beklerken, görülmekte olan bir boşanma davasını izlemiştim. Bana tuhaf gelmşti, hakime de tuhaf geldi.
Karı tarafından, koca aleyhine açılmış bir boşanma davası idi sanırım. İlk celse, hakim tarafların adreslerini yazdırıyordu. Davacı kadının adresinden sonra, davalı kocaya sordu. Koca da " aynı adres " deyince, hakim bir an duraksadı ve " Hala aynı evde mi kalıyorsunuz "dedi. Koca da " ayrı ev tutacak param yok " deyince, hakim " boşandıktan sonra da mı aynı evde yaşamaya devam edeceksiniz" diye cevap vermişti. Açıkçası benim de garibime gitmişti.
Benim düşünceme göre, eğer ki boşanma davası açılmışsa, ne yapıp ne edip ayrı yaşamaya başlanmalı.
Belki bir arada yaşamak, evliliği sürdürmeye yönelik iradenin varlığını göstermiyor ama , bana pek de mantıklı gelmiyor . Bitmiş olan bir evilikte, tarafların dava süresince, aynı evde yaşamaya devam etmesi ciddi problemleri de beraberinde getirecektir. Düşünsenize, gündüz dava da birliktesiniz, sizin tanıklarınız, onun tanıkları, çekişmeler , hakaretler, akşam da aynı evde... Bari hukuki değerlendirme de yapsınlar, "senin tanıkların daha iyi idi, yok yok benimkiler..." Ya da " ben sana öyle değil böyle hakaret etmiştim.." şeklinde...