Mesajı Okuyun
Old 07-11-2007, 19:40   #1
Av. Salim

Varsayılan İhtiyati Tedbirin Dava Dilekçesinde Istenmesinin Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir?

Değerli meslektaşlarım,

Başlık ihtiyati tedbir gibi geniş kapsamlı bir kavrama dair olduğu için başlıktaki soru şekli ilk planda isabetsiz gelebilir.

Ama ben ihtiyati tedbir kavramının kapsamını sormak istediğim şeyle sınırlandırıp daraltarak somut olarak şunu sormak istiyorum:

Açtığımız alacak davasında, mesela diyelim açtığımız bir tazminat davasında davalı-borçlunun mallarını kaçırması ve sonuçta davanın alacak tahsil edilemeyerek sonuçsuz kalmasını engellemek için borçlunun malalarını kötü niyetle devretmesini önlemek için malvarlığına ihtiyati tedbir konmasını talep ediyoruz.

Ancak bu ihtiyati tedbir talebimiz bazan mahkemelerce kabul görmüyor. Reddediliyor. Veya tedbir konusunda bir karar verilmesi geriye bırakılıyor.
Bu esnada dava dilekçesi eline geçen borçlu da henüz mahkemece mallarına herhangi bir tedbir konmadığını görünce hemen mallarını kaçırma yoluna gidebiliyor. Aslında bizim dava dilekçemizdeki tedbir talebi bazan borçluyu uyarıcı, daha doğrusu uyuyan borçluyu uyandırıcı bir etki yapıyor ve mal kaçırmayı düşünmeyen bir davalı bile uyanabiliyor.

Buna karşı ne yapmalı? Mesela dava dilekçesini verdikten diyelim bir gün sonra davalıya tebliğ edilmeyecek ayrı bir dilekçeyle tedbir talep etsek nasıl olur, bu daha uygun olmaz mı? Hiç olmazsa davalıyı kendimiz uyandırmamış oluruz.

Bulunduğum şehirde asliye hukuk hakimi daha önceleri trafik kazası nedeniyle tazminat davalarında, ve benzeri bazı davalarda davalının bazı mallarına mesela kaza yapan araca tedbir koyarken teminat istemiyordu. Şimdi her davada isztisnasız teminat ile tedbir kararı veriyor. Şu kadar teninat yatmazsa tedbir kararı vermiyor. Kazanacağınız baştan belli bir davada da aynı şekilde davranıyor, %15-20 temanit yatırmadan tedbir kararı vermiyor. Aynen ihtiyati hacizdeki gibi. Bu da tedbir taleplerimizi genellikle sonuçsuz bırakıyor. İnsanlar dava açarken yatırılacak harcı zor temin ederken yüzde 15 teminatı hem de dava sonuna kadar içeride kalacak şekilde nasıl bulup yatırsınlar.

Bu konuda hem tedbir istemenin şekli ve hangi dilekçeyle istenmesinin uygun olabileceği konusunda, hem de teminatsız karar verilmemesi konusunda arkadaşların bilgi ve düşüncelerini, ayrıca yaşadıkları tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum. Saygılar sunuyorum.