Mesajı Okuyun
Old 29-01-2010, 15:30   #79
Atahun

Ülkemiz ekonomik ve sosyal koşulları dikkate alındığında, hele yaklaşık 14 milyon işsizin (ki tahminen bunların yarısı üniversite mezunu) olduğu bir ülkede, yasaların elverdiği ölçüde herkesin her işi yapmak istemesi kadar doğal bir durumun olmadığını düşünüyorum. Günümüz şartları, kişiye fazla tercih kullanma şansı vermemektedir. Kişi, hayatını idame edebilmesi için buna mecbur bırakılmıştır. Etik midir? değil midir? sorusunun, şu durumda sonuç üzerinde pek etkisinin olmadığını düşünüyorum. Cebinde simit parası olmayan bir kişi, yaptığı işin etik olup olmadığını sorgulamaz. Yeter ki aldığı ücret bir emek karşılığı ve yasal olsun. Ayrıca bu şartları yaratan yapı da yapılanın etik olup olmadığını sorgulamaz. Bu yüzden olaya bir de bu pencerden bakmakta yarar var.

Peki, konu başlığı "Neden öğretmenler de avukatlık yapmasın?" şeklinde olsa idi. Eğitim fakültelerimizde öğrencilere hukuk formasyonun da verildiğini varsayalım. Kısaca, öğretmenlerin de avukatlık yapabilmelerinde yasal bir engelin olmadığını düşünelim. "Avukatlar da öğretmenlik yapabilmeli" şeklinde görüş beyan edenler "öğretmenler de avukatlık yapabilmeli" derler miydi acaba? Bırakın öğretmenleri; bir çok avukat arkadaş, bir başka forumda emekli savcı ve hakimlerin avukatlık yapmalarını dahi etik bulmayıp kabullenemezken...

Sonuç itibariyle bu ülke; iktisatçıdan Sağlık bakanı, Berberden bakanlık müşaviri görmüş bir ülke. Bakın çevrenize, tıp fakültesi mezunu manav, eğitim fakültesi mezunu berber, elektronik eşya tamir servisinde çalışan elektronik mühendisi bulmanız içten değil.

Öyle inanıyorum ki, mesleğini sevmeyip alternatif bir meslek arayışına girenler hariç; zorunluluk hali olmasa ne avukatlar öğretmenliğe talip olur, ne de öğretmenler düz memurluğa...

Saygılarımla.

Not: Konu hakkındaki kişisel düşüncemdir, kimseye bir cevap olarak yazılmamıştır.