Mesajı Okuyun
Old 03-04-2009, 17:41   #1
Av.Sema

Varsayılan Evlat Edinme-Soyisim Değişikliği

Slm.Yardımlarınız için şimdiden tşk ediyorum.Ne tür bir dava açmam gerektiği konusunda karar veremediğim için buraya yazmaya karar verdim.Benim olayı kısaca özetliycek olursam; karı koca boşanıyor ve 2 yaşındaki çocuğun velayeti anneye veriliyor.Anne daha sonra ikinci evlilğini yapıyor.Öz baba çocuk ne doğduğunda ne de 5 yıldır çocuğuyla ilgilenmiyor ve görme teşebbüsünde dahi bulunmuyor.öz baba bu arada hükümlü olarak cezaevine giriyor ve 20-30 yıl çıkması mümkün değil.Bu arada üvey baba küçük çocuğu kendi özkızı gibi seviyor.Kız 5 yaşında olmasına rağmen onu özbabası biliyor.Üvey baba o kadar küçük kıza düşkün ki okula gitttiğinde soyisim değişikliğinden ve özbabasının cezaevinde olmasından psikolojik olarak etkilenmesin diye kendi nüfusuna geçirmek istiyor.Velayet annede olduğu için evlat edinmenin olacağını düşünmüyorum.Kütükde tamamen üzerine geçmesini çok istiyor.Ama soyisim değişikliğine bile razı.Ne tür bir dava açmam gerektiği konusunda görüşlerinizi bekliyorum.Elinde örnek dava dilekçesi veya Yargıtay kararı varsa çok daha iyi olur.Çok tşl.ler.İyi çalışmalar.