Mesajı Okuyun
Old 05-06-2008, 17:41   #26
Gemici

Alıntı:
Yazan sailor1981
"mülşteki vekilinin şikayet dilekçesi yalan ve iftiralarla doludur".

Alıntı:
Yazan sailor1981
Dün sinirden farketmemişim dilekçede daha neler var....
1- Müşteki vekili yakın zamanda yeni suçlar uydurabilir.
2- "Müşteki ve vekili şüpheliyi defalarca arayıp şikayetimizden vazgeçmek için para istiyor" şeklinde gerçek dışı cümleler var....şikayet ettiğim şahıs tanımadığım gibi asla telde konuşmadım...
Dava açmayı düşünüyorum...destekler ve paylaşımlar için minnettarım....

Yukarıya aldığım iki alıntı arasındak fark ikinci alıntıda doğrudan doğruya bir saldırının oluşu. Bu sebepten ikinci alıntı üzerinde durmak istemiyorum.

Gelelim ilk alıntıya. Ne var bu alıntıda?
Bu alıntıda neyin olup neyin olmadığını anlamak için, yalanın kısa bir tarifini yapmak gerekir. Nedir yalan peki?.

Yalan, söyleyenin doğru olmadığını bilerek veya doğru olmadığını tahmin ederek, sırf karşı taraftakini söylenenin doğruluğuna inandırmak için yaptığı beyandır. Birisine yalan söylüyorsun veya sen yalancısın dediğimiz zaman, sen söylediğinin doğru olmadığını bildiğin halde, doğru olduğunu iddia ediyorsun demiş oluruz. Yukarıdaki alıntıyı bu şekilde anladığımızda hakarettir. Birinci alıntı ile ikinci alıntıyı yanyana koyduğumuzda, bu beyanlarda bulunan kişi sırf Türkçe bilmediğinden böyle bir iafedede bulunmuş diyerek olayı geçiştiremeyiz. Ortada karşı tarafı, bilerek doğruları sapıtan, yalancı yerine koyan bir ifade var. O kişinin şahsına yönelik bir saldırı var.
İlk alıntıyı açıklamaya çalışan bazı katılımcılar bu alıntıyı şöyle anlamak istiyor gibime geliyor: 'Müşteki dilekçesi doğru değil, yanlışlarla dolu ve kırıcı'. Bu cümle ile "mülşteki vekilinin şikayet dilekçesi yalan ve iftiralarla doludur". cümlesi arasındaki fark birinci cümlede belirli bir ifadenin söz konusu oluşu ikincisinde ise o ifadeyi yapan kişinin şahsına yönelik bir saldırının söz konusu oluşu var. Yalanla doğru değil arasındaki fark, doğru değilde 'yanlış biliyorsun, tam olarak anlamamışsın, sana doğru anlatmamışlar ifadelerinin gizli olabileceği olasılığının var olabileceği, yalanda yok bu olasılıklar, çünkü yalan bilerek doğruyu söylememektir.

Bir meslekdaşına karşı bu tür saldırılarda bulunan kişiye karşı neler yapılır konusunda Sayın Admin'le aynı fikirdeyim.

Sayın avukat erdoğan,

Alıntı:...dava dilekçesinin ÇOK KOMİK VE GÜLÜNÇ olduğunu beyan etmiş.
Burada söz konusu olan dava dilekçesi, benim fikrime göre, dilekçenin komik olması ile dilekçeyi yazanın komikliği arasında bir fark var. Dilekçenin komik oluşu, dilekçenin bir özelliği, yalan ve iftira kelimeleri ise dilekçeyi yazanın şahsına yönelik saldırılar.

Saygılarımla