Mesajı Okuyun
Old 18-05-2007, 12:28   #18
Avukat Neslihan

Kalabalık bir büroda staj yaptım ve sonrada bir süre avukatlık yaptım. Dolayısı ile birlikte çalışan 4 genç avukat epey bir hata yaptık.İnfaz dosyalara hacze giden oldu, ölü şahıslara takip açan( ihtarnamede borçlu ölmüştür yazdığı halde) oldu.Takip tarihini 2005 yerine 2008 olarak yazıp 3 senelik fazla faiz isteyen oldu. Takip için gelen senedi yanlışlıkla yırtarak çöpe atan bile oldu. Ama en kötüsü sanırım şu anlatacağım anıydı.

Acil bir itirazın kaldırılması davası açılacak ve beraber çalıştığımız tecrübeli avukat dilekçesini hazırlamış.Bize geldi, genciz ya davayı adliyeye gidip biz açacağız. İçeriğinden haberdar bile değiliz.Arkadaşla beraber gittik. Saat beşe geliyor. Harç almıyorlar. İcra Hukuk Hakimine havale ettik. Yalvar yakar vezneye harç yatırdık.Tam dönüyoruz Bir de baktım ki takip dayanağı evrak FATURA. İtirazın İptali açılması gerekiyor ve tecrübeli avukatımız bu minik ayrıntıyı unutmuş.Telefon ediyoruz, üste çıkıp "açmadan gelmeyin dilekçeyi paraf atıp düzeltin" diyor. Sulh Hukuk Hakimi ile görüşüyoruz "tamam harcı bir daha almayız dilekçeyi düzeltin" diyor.İşte o an. Havale edilmiş dilekçenin üstünde bir sürü yeri çizip itirazın iptali yazıyoruz. İcra Hukuk Kısmını çizip Sulh Hukuk yazıyoruz ve Sulh kalemine götürüp hakim bunu kabul etti diyerek davayı açıyoruz. Ertesi gün hakim yana döne bizi arıyor." Bu nasıl dilekçe , ben size düzeltin derken yenisini yazın havale edeyim demek istemiştim havale edilmiş dilekçede nasıl düzeltme yaparsınız" diye.
Evet bizler mesleğin başındayız ; ama en gencimiz de en yaşlımız da hata yapabiliyor.