Mesajı Okuyun
Old 06-11-2007, 10:47   #13
enginer

Varsayılan zombi şirketleri kurtarmak

Verilen cevabi bilgiler için içten teşekkür ederim.
"05. Diğer yandan, Ticaret Siciline yazılı olarak başvurarak, şirketinizin iflası için gerekenlerin yapılmasını talep edebilirsiniz.

06. Şirketinizin iflasının tamamlanması halinde bile, mevcut sorunlarınızın tamamı, mevcut durumunuzu tam bilemiyoruz ama, mevcut bakış açınız ile, çözümlenmeyebilir.".
..............
.................
05. numaralı maddede yazdığınız ,bilgiyi açabilirmisiniz,benim edindiğim bilgiler ve uygulama şirket iflasının ancak,tasfiye masrafları sunularak mahkeme yolu ile yapılabildiği.
Ancak bir hukuk eğitimi almadığım için,bilgim yeterli değil.
.......
"Limited şirketlerde tüm ortaklar ,aksi karar verilmedi ise,müdür konumundadır "şeklinde bir hüküm var....(Aksi karar verilmedi ise tanımı ilk şirket genel kurulu toplantısı kasdediliyor herhalde).
.......
06.numaralı maddede yazdığınız gibi;Danıştığım avukatlar (anlatamadığım,nedenler ile),iflas davasının çok karmaşık ve masraflı olacağını,sizin de vurguladığınız gibi,ceza davası ile hüküm giymeler olacağını,mahkeme sürecinin çok uzun olacağı v.b nedenlerle,"şimdilik" beklemede kalmamı önerdiler.
Gene belirttiğiniz gibi mevcut durumda vereselerimin ancak "mirasımı inkar ederek",borçlarımın takibinden kurtulacağını biliyorum.
Yazılarınızdan çok yararlandım.sağolun.
....
1994 Bir limited şirkete ortak olduğumda aşağıdaki yanlış bilgilerim vardı;
1-Limited şirketlerde ortakların sermayeye katkısı oranında borçtan sorumlu olacağını sanıyordum...
2-Şirketlerin yıllık genel kurullarının sanayi bakanlığı görevlisi önünde,ve gerçekten hesaplar,kontrol edilerek tesbit edileceğini sanıyordum.(5 yıl süresince hiç "gerçek "genel kurul yapılmadı.
3-Şirketimizin 6 ıncı yıl a kadar hiç vergi borcu yoktu.(kar etmiyordu).İş yerini devrettiğimiz şirket ,taahhüt ettiği vergi borcumuzu ödeme şartını yerine getirmedi.(belgelerimizi vergi dairesine ibraz ettik)...
......
.....
.....
Sonuç:Benim asıl yapmak istediğim,kişisel konumum nedeni ile öğrendiğim,"Başıboş mayın" gibi dolaşan,binlerce "zombi" şirket ticari hayatın içindedir.
Bunların bir şekilde temizlenmesi en azından karantinaya alınması lazım.
Bu konuda,ilgili bakanlıklara ve meclis başkanlığı hukuk komisyonuna da yazdım...
Eğer içine girmeseydim pekçok kişi gibi ben de ticari hayatta yasaların yeterli olduğunu düşünecektim.
(bir şekilde "turkhukuksitesi" forumunda faydalı tartışmaların ve girişimlerin içinde olmayı,ve aktive etmeyi umuyorum.)