Mesajı Okuyun
Old 25-01-2009, 13:54   #2
esat

Varsayılan ihmali yardım...

Bir başkasının işlediği suçun işlenmesine engel olmama halinde bu icrai suça yardımda bulunma söz konusu olacaktır.(i.özgençT.Ceza huk. say.478 2.bası)...
ihmal suretiyle de yardım etmek mümkündür(hakeri ceza hukuku 5.bası sy.371)...
ancak belirtilmesi gereken bir husus şudur:bir başkasının işlemekte oldugu suçun işlenişine negel olmak yükümlülüğü mevcutsa ,örneğin işlenmekte olan suç olgusuyla karsı karşıya kalan emniyet görevlisiyse bu durumda (yani garantörlük varsa) bu suçun işlenmesine engel olunmaması halinde kişi yaptığı ihmali davranışla aynı zamanda bu suçu fail olarak işlemiş olacaktır...işte böyle bir durumda kişi(emniyet görevlisi) hem yardım eden hem de ihmali davranışla işlenen suçun faili olarak kabul edilecek ve failliğin şerikliğe göre asliliği ilkesinden ötürü ihmali davranışla işlenen suçtan dolayı fail olarak sorumlu oalcaktır...(i.özgenç aynı eser 478. sy...)
sonuç olarak kişinin işlenmekte olan suçun işlenmesine engel olmayan bu icrai suçta yardım eden sayılacaktır, ekstradan kişi garantör se ve de işlenmekte olan suça engel olmuyorsa o zaman bu kişi ihmali davranışla işlediği suçtan dolayı fail olarak sorumlu oalcaktır...
olayda da z nin garantör lük yükümlülüğü yoksa yardım eden olarak sorumlu tutulması gerekir düşüncesindeyim..ama z aynı zamanda polis vs. gb. garantör ise o zaman fail olarak sorumlu tutulacaktır...

saygılarımla......