Mesajı Okuyun
Old 14-04-2008, 21:45   #1
tuval2310

Varsayılan Borçlunun nüfus cüzdanındaki ismi ile icra takibindeki isminin farklı olması ?

merhabalar,

İlginç bir olay hakkında sizden de görüş almak istedim..

Kambiyo senetlerine özgü haciz yoluyla borçluya karşı icra takibimizi başlattık.

Takip dayanağı senedi borçlu isim olarak X yazıp imzalamış.Biz de doğal olarak takibi bu isme göre açtık.Tebligatımız da bu isimle borçluya tebliğ edildi.Takip kesinleştikten sonra borçluya hacze gittik , burada borçlu borcu kabul etti ve ödeme taahüdünde bulundu.

Buraya kadar herşey normal ancak tuhaf bir durum var ki aslında borçlunun adı X değil , Y imiş.

Borçlunun nüfus cüzdanındaki ismi Y , ancak X ismini kullanıyor ve herkesce de öyle tanınıyor.Bu durum haciz tutanağına da geçmiş.

Buradaki problem şu ki tapulara , bankalara , trafiğe haciz müzekkeresi yazarken X ismini kullansak bu kurumlardan olumsuz cevap alacağız , çünkü resmiyette böyle biri yok.

Borçlunun gerçek adı olan Y 'yi kullansak Y'nin bizim dosyamızla alakası yok gibi çünkü dosya UYAP'ta X olarak kayıtlı.

Bu durumda ne yapacağımızı gerçekten şaşırmış durumdayız.Ben bugün müzekkereleri X (Y) olarak yazdım ama olumlu cevap alabileceğimizi düşünmüyorum.Alsak bile ilerde taşınmazların ya da araçların satışı istenildiğinde problem yaşayacağımızı düşünüyorum.

Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum.Şimdi ne yapmamız gerekiyor?

Ben henüz stajyerim , avukatıma sordum ama o da şaşırmış durumda çünkü daha önce böyle bir şeyle karşılaşmamış..

Şimdiden teşekkür ediyorum.