Mesajı Okuyun
Old 25-02-2009, 16:29   #30
Adli Tip

Sayın Engin Özoğul,

Açıkçası Yönetmelik'te izin kullandırmamayı meşrulaştıran bir düzenleme benim dikkatimi çekmedi. İzin kullandırmamış olmanın cezayı gerektirmeyeceği haller olabilir belki ama bu yönetmelikten kaynaklanmayacaktır. Bu sebeple yönetmeliğin, işverenlerin inisiyatifini genişleten bir yönü olduğuna ilişkin düşüncenize katılamıyorum.

Bakınız, atfıta bulunulan İş Kanunu 60. Madde açık:

Alıntı:
İzinlere ilişkin düzenlemeler
MADDE 60.- Yıllık ücretli izinlerin, yürütülen işlerin niteliğine göre yıl boyunca hangi dönemlerde kullanılacağı, izinlerin ne suretle ve kimler tarafından verileceği veya sıraya bağlı tutulacağı, yıllık izninin faydalı olması için işveren tarafından alınması gereken tedbirler ve izinlerin kullanılması konusuna ilişkin usuller ve işverence tutulması zorunlu kayıtların şekli Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanacak bir yönetmelikle gösterilir.

Alıntı:
MADDE 103.- ...veya 60 ıncı maddede belirtilen yönetmeliğin esas ve usullerine aykırı olarak izin kullandırmayan veya eksik kullandıran işveren veya işveren vekiline...

Burdan iki anlam çıkarmak mümkün:

Birincisi benim çıkardığım anlam: Kullandırılan izin yönetmeliğin esas ve usullerine aykırı ise ceza verilir.

İkincisi sizin çıkardığınız anlam: Yönetmeliğin esas ve usullerine aykırı olarak izin kullandırmayan veya eksik kullandıran işveren veya işveren vekiline ceza verilir, yönetmeliğin esas ve usullerine aykırı da olsa izin kullandırana ceza verilmez.

Bana benim düşüncem daha yakın geliyor.

Saygılarımla,