Mesajı Okuyun
Old 24-02-2009, 16:05   #22
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Engin Özoğul
Sayın Adli Tip

Burada yaptırıma tabi tutulan eylem "iznin kullandırılmaması"dır. Yaptırım uygulanabilmesi için iznin kullandırılmamış olması gerekir. Sizin altını çizdiğiniz kısmın önemi ise şudur: Yıllık izin kullandırmayan işverene ceza uygulanmadan önce bir değerlendirme yapılır. İzni kullandırmama yönündeki davranış yönetmelik esas ve usullerine uygun mu değil mi araştırılır. Uygun olduğuna kanaat getirilirse işverene ceza uygulanmaz. Uygun olmadığına kanaat getirilirse uygulanabilir. Ama her halde iznin kullandırılmamış olması mutlak şarttır. Kullandırılması halinde yaptırım uygulanmasını sağlayabilecek bir hüküm bulunmamaktadır.

Söz konusu olan şey idari para cezası olduğunda açık bir hükmün varlığı gerekir. Genel geçer ifadelerle, içeriği belli olmayan cümlelerle idari yaptırım uygulanamaz. Bu hukukun genel ilkelerinden de biridir. 103. madde de buna aykırı bir durum öngörülmüş değildir.

Uyuşmazlıkla karşılaşmamanız doğal. Çünkü işverene yıllık izin kullandırdı diye bir ceza kesilmiş olması ihtimali yok gibi. Dolayısıyla yargıya intikal etmiş bir uyuşmazlık da olmamalıdır diye düşünüyorum

Sayın Engin Özoğul,

Ben de şu an için sizin haklı olmanızı isterim. Ama cezayı kesecek olan idare benim kadar kolay ikna olur mu bilemem.

Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde, yönetmeliğe aykırılığın müeyyidesi belirtilmemiştir. İş kanununda yapılan bir atıfla idari para cezasına hükmedilmiştir.

Örneğin, işçinin 14 günlük yıllık iznini 14'e bölerek kullandırdığınızda (size göre)da işçi izninin tamamını kullanmış olur ama yasaya ve yönetmeliğe uygun şekilde izin kullanmış olmaz.

Yani işçinin çalıştırılmadığı her gün yıllık izin olarak değerlendirilemez. Bu çalışmamanın yıllık izin olarak değerlendirilmesi için yasal düzenlemeye uygun olması gerekir. Aslolan iznin kullandırılması değil, yasaya uygun kullandırılmasıdır. İznin geç kullanıdırılması "izin hakından vazgeçilemeyeceği" için zrureten uygulanan bir yoldur. İzin geç kullandırıldığında, işveren yıllık izin borcundan kurtulur, ancak idari para cezasına da mahkum edil(ebil)ir. İznin toplu kullanımda da aynı şey geçerlidir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,