Mesajı Okuyun
Old 24-02-2009, 15:03   #19
Engin Özoğul

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Sayın Engin Özoğul,

Uygulamada konuya ilişkin bir uyuşmazlıkla karşılaşmadım, yargı kararına da rastlamdım.

Ancak benim yasadan anladığım, işverene idari para cezası verilmemesi için, yönetmelikteki esas ve usullere uygun olarak izin kullandırması gerektiğidir. İznin toplu kullanımının usul ve esasları da yönetmelikte belirtilmiştir. Bu usullere uyulmadan toplu izin kullandırmak da cezayı gerektirir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

* Prof. Dr. Ercan Akyiğit'in Yıllık Ücretli İzin kitabının 307. sayfasında konuya değinilmiş. Akyiğit de "...idari para cezasıyla karşılaşır kanısındayız." diyerek düşüncesini ifade etmiştir. Kitap 1475 sayılı Yasa döneminde hazırlanmış ancak konuya ilişkin düzenlemerin (mülga ve mevcut yönetmelik/4857 md. 103 ve 1475 99/3) mahiyetinde bir değişkilik yok diye biliyorum.

Sayın Adli Tip

Burada yaptırıma tabi tutulan eylem "iznin kullandırılmaması"dır. Yaptırım uygulanabilmesi için iznin kullandırılmamış olması gerekir. Sizin altını çizdiğiniz kısmın önemi ise şudur: Yıllık izin kullandırmayan işverene ceza uygulanmadan önce bir değerlendirme yapılır. İzni kullandırmama yönündeki davranış yönetmelik esas ve usullerine uygun mu değil mi araştırılır. Uygun olduğuna kanaat getirilirse işverene ceza uygulanmaz. Uygun olmadığına kanaat getirilirse uygulanabilir. Ama her halde iznin kullandırılmamış olması mutlak şarttır. Kullandırılması halinde yaptırım uygulanmasını sağlayabilecek bir hüküm bulunmamaktadır.

Söz konusu olan şey idari para cezası olduğunda açık bir hükmün varlığı gerekir. Genel geçer ifadelerle, içeriği belli olmayan cümlelerle idari yaptırım uygulanamaz. Bu hukukun genel ilkelerinden de biridir. 103. madde de buna aykırı bir durum öngörülmüş değildir.

Uyuşmazlıkla karşılaşmamanız doğal. Çünkü işverene yıllık izin kullandırdı diye bir ceza kesilmiş olması ihtimali yok gibi. Dolayısıyla yargıya intikal etmiş bir uyuşmazlık da olmamalıdır diye düşünüyorum