Mesajı Okuyun
Old 25-06-2015, 15:07   #1
yigiturk

Kitap Islah Ile Dava Dilekçesinin Değiştirilmesi - Fazlaya Ilişkin Haklarin Sakli Tutulmamasi - Islaha Cevap Dilekçesinde Itiraz Edilmemesi

Müvekkil davayı kendi başına açarken fazlaya ilişkin haklarını saklı tutmamış. Bilirkişi raporu fazlasını alabilir demiş, ben davayı "dava dilekçemizdeki eksik yazılı tutar yönünden ıslah ederiz" şeklinde ıslah ettim. Islah dilekçemde özellikle arttırma kelimesini kullanmadım, eksik yazılı tutarı ıslah ederek düzeltiyoruz dedim. Fakat hakim ıslah ile fazlaya ilişkin saklı tutulmayan haklar arttırılamaz dedi ve ıslah ettiğimiz tutar için davamızı (kısmen) reddetti. Bu durum bir kenara, davalı vekili ıslaha cevap dilekçesinde sadece faiz dava tarihi itibariyle değil ıslah edilen tutar için ıslah tarihi ile başlar demek suretiyle itirazda bulunmuş, kesinlikle "davacı dava dilekçesinde fazlaya ilişkin haklarını saklı tutmadığından dava dilekçesinde ıslah ile değişiklik yapamaz/arttıramaz" şeklinde bir itirazda bulunmamıştır. Hukuk hakimleri taleple bağlı değil midir ? Neden davalının bu yönde bir itirazı yok iken talebimizi reddetmiştir ? Bu konu re'sen nazara alması gereken bir konu mudur ? Teşekkürler