Mesajı Okuyun
Old 28-01-2022, 20:49   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan avsila
Merhaba, müvekkil 2018 yılında taşınmazını satması için torununa vekalet vermiş. Torun da babasına düşük bedellerle 5 parseli satmış. (50TL dahi var) Yargıtay kararları ışığında; bedelin düşük olması, akrabasına satılmış olması gibi hususlara dayanılarak vekaletin kötü kullanılmasından kaynaklı tapu iptal tescil davası açmak istiyorum. Taraf olarak 3. kişi iyiniyetli olmayacağından hem babayı hem de torunu davacı olarak mı göstermeliyim? Bazı yazılarda muvazaa iddiasını da okudum ama nerede değinmek gerekeceğini kafamda oturtamadım. Beni aydınlatırsanız ve yeni bakış açıları sunarsanız da açığım ve sevinirim. Teşekkürler.

Şayet olayı yanlış anlaMamışsam; müvekkiliniz, torununa vekaletname vermiş, torun da kendi babasına yani, müvekkilinizin oğluna beş parseli satmış,devretmiş ve müvekkiliniz de bugün dâva açmak istiyor. Eğer, hâl böyle ise, zannımca, ortada, vekâletin kötüye kullanılması diye bir durum yoktur. Bana göre, müvekkilinizin asıl irade ve amacı, sağlığında beş parselin mülkiyetini oğlunun üzerine geçirmektir.Malumunuz olduğu üzere de bir kimse, kendi yaptığı muvazaaya dayanamz. 50 Tl'den söz edildiğine göre bu bir bağıştır. Bağışlamadan rücu ise, ilgili madde hükmünde düzenlenmiştir. Saygılarımla..