Mesajı Okuyun
Old 01-03-2010, 10:05   #1
av.murat kılıç

Varsayılan İhalenİn Feshİ

MERHABA

İcra dosyamızda borçlunun g.menkulüne haciz koymuştuk. G.Menkul üzerinde bankanın ipoteği vardı.
Banka ipoteğin paraya çevrilmesi sureti ile takip yapmış ve ipoteği paraya çevirmiş olup banka g.menkulü alacak yerine almış; kalan parayıda dosyaya yatırmış ve satış yapılan dosyadan kalan para bizim dosyaya gelmiş ve ben bu parayı çekmiştim.

Aradan 2 ay geçti. Benim dosyadan banka vekilleri bana bir muhtıra göndermiş. Muhtıraya ihalenin feshi kararını eklemişler. Muhtırada şu yazıyor özetle "ihale fesholunduğundan bizim yatırdığımız paranın esas dosyasına iadesine karar verilmiştir, aksi takdirde cebren icra yolu ile tahsil cihetine gidilecektir."

şeklinde yazmışlar. Ancak ben icra dosyasından parayı çektikten sonra borçluya senetlerini verdim.
karşılıklı ibralaştık. Şimdi ben parayı geriye verince benim zararımı kim karşılayacak?

benim sorularım şöyle

1-) İcra iflas yasasında dosya alacaklısı veya borçlusu olmayan birisi gelip taraflara muhtıra gönderebilirmi?
2-) İhalenin feshi davası açılmışsa açan kişinin dosyaya dava açtığına dair bir belge ibraz etmesi gerekmiyormu?
3-) Para yanlışlıkla benim icra dosyama gelmiş olsa bile
ben bu parayı geri ödemekle yükümlümüyüm?
4-) SOnuşta bankanın benim borçluma sebepsiz zenginleşme davası açması gerekmiyormu? bana karşı bir talepte bulunabilirmi?

Av. Murat Kılıç