Mesajı Okuyun
Old 17-04-2008, 13:01   #8
karabekir

Alıntı:
Yazan S.Orhan
5275 sayılı ceza ve güvenlik tebdirlerinin infazı hakkında kanunun-geçici madde 1:''5237 sayılı türk ceza kanunu dışındaki diğer kanunlarda yer alan adli para cezalarının ödenmemesi halinde, hükümlüler 1 gün yüz türk lirası karşılığı hapsedilirler.''
çek kanunu ya da diğer özel yaaslardaki para cezasının ödenmemsi halinde 5275 sayılı yasanın geçici 1. maddesine göre hapse çevrilmekte ve infazedilmektedir.sadece suç tarihi 01.06. 2005 tarihinden önce ise infaz 647 sayılı yasaya göre yapılmakta ve hükümlü şartla tahliyeden yararlanmaktadır. sonra ise 5275 sayılı yasanın 106/9. maddesi gereğince şartla tahliyeden yararlanamamaktadır.
saygılarımla.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...

Acaba suçun ne zaman işlenmiş sayıldığını da sorabilir miyim? Yani çek keşide edildiğinde mi, bankaya ibraz edilip de çek yazıldığında mı veya başkaca bir tarih de var mı?

Saygılar....

Kemal Bey,

Kanundan kaynaklanan ceza da nihayetinde çekle ödemelerde bankada gerekli paranın bulundurul/a/mamasının bir sonucudur.

"Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz."

Anayasanın bu hükmü dolayısıyla da iptal edebilirdi. Buradaki mesele "getirememe" meselesidir. Anayasa Mahkemesinin önüne norm o sebeple gitmemiştir belki mahkeme o sebeple inceleyebilirdi ama orada da sözleşme meselesi vardır. Yani ki; devletin çekin ödenmemesi nedeniyle ceza vermesi kanundan doğan bir ceza. Ama, bu cezanın doğumu yine sözleşmeye "çek bir ödeme aracıdır sözleşme değil dediğinizi duyar gibiyim" dayanıyor. Her ne ise; uzun uzun yazarak kafaları karıştırmayayım. Kendi kafamda karışıyor bunların arasında...

Size hak vermiyor değilim. Sadece baktığımız noktalar farklı. Bir avukat kendisine verilen çekin bedelini tahsil ettiği oranda kazancı beliriyorsa karşıdaki kişinin hapis yatması önemli değildir. Zaten, damat da mahkemenin kararına en fazla bu yüzden içerlemişti. Şimdi nasıl tahsil yapacağız diye...

Bense olaya avukat gözünden değil daha yukardan bakıyorum. Yada öyle sanıyorum da belki de hapisle tazyik olacak kişi açısından bakıyorumdur. Bir borcu yerine getiremeyen kişinin bayağı suçlular gibi mahkum olmasına karşı duruyorum o kadar...

Saygılar...