Mesajı Okuyun
Old 19-08-2008, 18:08   #139
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Sevgili Admin;
Önce nezaketiniz nedeni ile teşekkür ediyorum. Ancak bu teşekkür benim değil, kendisi sigara içmediği halde bırakmayı düşünen insanlara yardım etmek için çaba harcayanların ya da bırakmayı düşünmediği halde destek verenlerin hakkıdır. Ben üzerime alınmadım. Biz bırakanlar zaten gerekli ödülü almış olacağız.

Arkadaşlar ben sigaraya ilkokulda 3-4 sınıf civarında başladım. Doktora gittiğimde 30 yılı aşmış veya o civarda bir sigara içmem vardı. Bunun tümü olmasa bile oldukça büyük bir bölümü günlük 3 paket civarında idi.

O zaman Hacettepe Ü. T.F. tarafından bu konuya ilişkin olarak bir birim kurulmuştu. Diğer hastanelerde falan yoktu. Oradan bir arkadaş randevumu ayarladı gittik. Harika bir birim; 2X3 bile yok. Bir masa 2 sandalye. başka bir şey yok. Randevu ile kapıyı açıyorlar. Beni izlemek için gelen arkadaşım bant almadan bıraktı ve halen içmiyor.

Benim anlattığım şeyler oradan öğrendiklerim.

Ben 10 yıl öncesinin öğretisi ile bıraktım.

Şimdi konunun toplumsal önemi daha fazla kavrandı ve konuya daha fazla önem veriliyor.

Gelmek istediğim yer şurası:

Bir işi başarmak istiyorsak elverişli araçları kullanmaktan çekinmemeliyiz. Yardım almaktan çekinmeyelim. Bu utanç verici bir şey değil. O zaman bana bu elini yüzünü yıka, soğuk su iç vb denilmekle yetinilmişti. Şimdi yüzlerce yöntem geliştirilmiş. Herkes bir şey söylüyor. Ama ben ihtiyar olduğum için kafam almıyor, burnumun doğrultusuna gidiyorum. Ama şu ana kadar idare ettik.

Daha önceki mesajlarıma bakarsanız ben karar vermeden bıraktım. Ama arkadaşlarım bıraktım deyince konuyu başlatan olarak onları yalnız bırakmayayım dedim. Bir 6 ay bir yıl bırakayım, çok sıkılırsam yeniden başlar yeni bir kampanya başlatırım

Şaka bir yana ifadelerimden çok açık. Ben sigara içmekten korkunç bir zevk alıyorum. Arkadaşlarım benimle uzun oturduklarında içtikleri sigara sayısında artış olduğunu söylerler. Birgün birisi sigarayı çekince "duman ayak parmak uçlarına kadar gidiyor" demişti

Buna rağmen bırakabiliyorum. Tıbbi yardımı küçük görmeyin.

Gelelim ben bırakamam meselesine:

Niye?

Hele bir cevap verin bakalım:

Yeter ki iste; bırakmak istemiyorsunuz, bırakamam diyorsunuz. Hele bir deneyin. Kaçak güreşmek yok. Bırakmaya çalıştım ama beceremedim deyin. Çıkın meydana. Güreş meydanına çıkmadan ben yenildim demenin ne anlamı var? Yenilirim dersen kaçak güreşmekten de kötü meydandan kaçmış olursun. Hele bir dene. Ses var görüntü yok ekibi olmayın.

Kampanyanın bitmesi için gerekli unsurların yanına Suat beyden başka Ferda Hanım da katıldı. Baskı rica ediyorum.

Saygılar.