Mesajı Okuyun
Old 05-01-2020, 22:03   #3
Av.İsmail Bir

Alıntı:
Yazan Matrix
Değerli meslektaşım; öncelikle raporu iyice tetkik etmenizi öneririm. Çünkü ; ...istirahat etmelidir " şeklinde bir rapor verilemez, "...gün süre ile istirahatlidir. " olmalıdır.Keza, istifa ettirilmiştir kavramını da müvekkilinizin verdiği bilgiye istinaden kullandığınızı anlıyorum. İstifa tek taraflı bir irade açıklaması olduğuna göre bunun aksini ispatlamanız çok zor.
Bence geri dönüş çok zor.Tazminat konusu ise, mevcut yasalar çerçevesinde ilgili bakanlıktan talep ediniz, verilmediği takdirde ( verilmeyecektir. ) verilen cevaba göre hareket edersiniz, diye düşünüyorum. ( Sakatlığın, askerliğin etkisi nedeniyle oluştuğu ve süreklilik arzettiği/ kalıcı olduğu, mobing uygulandığı vs.konularını değerlendiriniz. )Kolay gelsin.

Sayın meslektaşım, verdiğiniz cevap için öncelikle teşekkür ederim. Evet dediğniz gibi verilen rapor "x gün istirahatlidir" şeklinde. Müvekkilimin okula girerken aldığı heyet raporu herhangi bir sağlık problemi olmadığı yönünde ve eğitimdeyken doktor muayenesi sonucunda aldığı raporda sağlık problemi yaşadığı bariz görülmektedir.

İzah etmeye çalıştığım kısım ise istirahat raporu verilmesine rağmen eğitim gördüğü birimde istirahitine müsaade edilmemiş ve bu konuda tanıklardan başka dayanağı yok. Daha sonra sağlık problemi istirahet edemediği için düzelmediğinden tekrar doktora gitme talebinde bulunmuş.Ancak doktor muayenesi talebi reddedilmiş. Müvekkilin doktora gitmeyi istemesi ve istirahat etmeyi istemesini ilgili üstleri eğitimden kaçmak maksatlı değerlendirerek mobbing uygulamışlar ve yapılan psikolojik baskı sonucunda müvekkil psikolik olarak yıpranmış. Üstleri müvekkile seni atacağız ama seni biz atmak istemiyoruz sen istifa et tarzında beyanda bulunmuş bu konuda da tanıkları da mevcut.

Bu durumda işe geri dönmesi öncelikli seçenek bunun mümkün olmadığından emin olmak veya denenecek yolları öğrenmek istiyorum ama dediğiniz gibi zor ise diğer seçenek tazminat almak. Tazminat için de izlenilmesi gereken yol öncelikle ilgili idareye başvurarak alınan cevaba göre dava açması demişsiniz ancak burada da neden igili idareye başvurması gerekmektedir?
Şahsi düşüncem doğrudan doğruya tam yargı davası açmak yönünde çünkü burada idarenin tesis ettiği bir işlem bulunmamakta ancak emin olamadım bu konuyu biraz daha açarsanız memnun olurum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.