Mesajı Okuyun
Old 16-07-2008, 16:30   #2
apple pie

Değerli meslektaşım;
Öncelikle velayet hakkı küçüğün ölümü ile sona ereceğinden; maddi ve manevi tazminat istemleri, destekten yoksun kalma istemleri de mirasçılığın bir sonucu olacağından; velinin vekaletinin olması gerekmez, veraset belgesi alınarak; baba da başvuruda bulunabilir yada dava açabilir diye düşünüyorum. Bu konuda bir Yargıtay kararı bulamadım ancak, sigorta şirketi olan müvekkilimize ait takip ettiğimiz bir dosyadan size bu konuda örnek verebilirim. Sizin olayınızda olduğu gibi anne ve baba boşanmış, çocuğun velayeti annededir. Her ne kadar, annesi tarafından sigorta şirketine başvuruda bulunulmuş olsa da;dosyada mevcut nüfus kaydı ve veraset belgesine göre yapılan aktüerya hesabında babanın destekten yoksun kalma tazminatı da hesaplanmıştır. Ancak burada yanlışlıkla mı bilemiyorum, babnın kanunen veli olduğundan bahsedilerek ve çocuğun yaşı hesapta dikkate alınarak; destekten yoksun kalınan süre hesaplandığında; yetiştirme, öğrenim ve diğer olağan masrafları yıllar içinde yapacağından bahsedilerek; bu miktarlar her yıl artışı ile birlikte hesaplanarak; peşin değeri düşülecektir. Burada kanunen veli anne olduğu halde bir yanlışlık yapılmış sanırım. Sizin olayınız bu duruma uyguladığımızda; baba da açıkça hak sahibidir.