Mesajı Okuyun
Old 13-03-2013, 20:00   #8
Av.Ali ÇİTİL

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Osman Bey;

Bu konuda çok pratik bir çözüm öneriyorum :

Gerçekte kendisinden olmayan çocuğu,öz çocuğu olduğunu beyan ederek nüfusa kaydettirmek hem resmi evrakta sahtecilik,hem de soybağını değiştirme suçlarını oluşturuyor. Yeni TCK na göre gerçek içtima kuralları uygulanacağına göre,çocuğun gerçek babası,C Savcılığına başvurarak,kendi çocuğunu,gerçeğe aykırı beyanlarla,kendi çocukları gibi kaydettiren ve bu duruma vaki itirazına rağmen,beyanlarını düzeltmeyen anne-baba aleyhine veya gerçeğe aykırılığın sürmesinde direten taraf aleyhine,hem resmi evrakta sahtecilik,hem de soybağını değiştirme suçlarından ötürü takibat yapılmasını sağlayabilir.Takibat kapsamında DNA testi de yapılacağı için gerçek ortaya çıkacak,gerçeğe aykırı beyanda bulunarak resmi kayıt olan nüfus kaydının gerçeğe aykırı olarak tahaddüsüne neden olan/lar hakkında resmi evrakta sahtecilik suçundan kamu davası açılacaktır. Eylem ayrıca soybağını değiştirme suçunu da teşkil ettiğinden ayrıca bu suçtan ötürü de dava açılabilecektir.
Bu konu ile ilgili içtihatların tarih ve nosu,Ceza Hukuku İle İlgili İçtihatlar kısmında yazılı. Eğer metinlerini bulamaz iseniz,bildireceğiniz fax noya da faxlarım.

Sayın meslektaşım;

Konu ile ilgili açtığınız örnek bir dava dosyası örneği paylaşabilir misiniz? Dava dilekçesi,yargıtay kararı ,doktrin vesair

Resmi evrakta sahtecilik
Soybağının değiştirilmesi veya gizlenmesi suçlarından şikayetçi olmayı düşünüyorum.

Nasıl bir yol izlenmesi gerekir deneyimi olan meslektaşlarımın paylaşımlarını bekliyorum.