Mesajı Okuyun
Old 23-12-2007, 20:39   #43
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
...

Bu durumda sınav sorusu,bu içtihatlar nazara alınmadan hazırlanmış olmalı. Ve teorik olarak akademisyenlerin görüşünü yansıtmış ve akademik görüş/yorum ile Yargıtay kararları arasında çelişki olduğunu ortaya koymuş oluyor.

Yeni TCK ve uygulamasının henüz çok yeni olduğunu,görüş ve uygulama farklılıklarının her zaman bulunabileceğini gösteren bir örnek ile karşı karşıya olduğumuzu,ancak kanunun uygulamasına Yargıtay"ın yön vermekte daha etkili ve bağlayıcı olduğunu düşünebiliriz.

Hatun hanım,

İşte en dikkat çekici nokta bence de burası, teşekkürler!

Alıntılayıp altını koyulaştırdığım ilk kısım, haklısınız, apaçık çelişkiyi ortaya koyuyor: Yani, TEORİ başka, UYGULAMA başka.

İkinci alıntıladığım cümlenize gelince:

Hakim-Savcı Alımı için açılan sınavda sorulan bu soruyu doğru yanıtlarsanız hakimlik mesleğine kabul ediliyorsunuz, ancak sınavda doğru yanıtı vererek mesleğe başlama hakkını kazandığınız bu soruya uygulamada da aynı yanıtı verirseniz, kararınız Yargıtay'dan dönüyor ve eksi puan alıyorsunuz.

Kendimi hakimlerin yerine koydum, bir şey anlamadım.

Hele fiilen avukatlık mesleğini icra ediyor olup da sınava girecek olanların nasıl bir açmaz yaşayacaklarını , hiç kestiremiyorum. Acaba bu yüzden mi iki sınav ayrı yapılacak, ne dersiniz?

Saygılarımla...