Mesajı Okuyun
Old 29-10-2008, 14:07   #6
aytul

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Yüklenici tapuda kendiisine ait pay toplamı kadar ve ayrıca mal sahibiyle yaptığı sözleşmede kendisine bırakılan daire sayısını karşılayacak şekilde pay satabilir.

Bunun için tapudaki pay satışları satım tarihleri itibariyle sıralanır. Yüklenicinin toplam payı ve kendisine ait dairelerin arsa payı dolduktan sonra yaptığı satışların ifa kabiliyeti olmaz.

Bu takdirde sıralama dışı kalan alıcının tapunun iptali karşılığı satıma konu olan dairenin dava tarihi itibariyle rayiç değerini faiziyle birlikte yükleniciden isteyebileceğini düşünüyorum.

Sayın Kocabaş, öncelikle yanıtınız icin cok tesekkur edıyorum. Muteahhıdın arsa payını doldurduktan sonra yapmıs oldugu satıs olup olmadıgını nasıl ıspatlayabılırız? Oncelıkle tespıt davası acarsak elımızdekı tapu bır daıreye tekabul eder mı etmez mı seklınde ve etmedıgı anlasılırsa bunun sonucunda alacak davası olabılır mı? veya bu tespıt davasının konusu olur mu? cunku oncelıkle daıre bedelının ıadesı anlamında dava acılırsa hakım elınde tapun var o daıreye veya baska herhangı bır daıreye ısabet edebılır oncelıkle bu konuyu ıspat et seklınde davayı reddeder korkumuz var acıkcası.baska ne yapılabılır? yardımcı olabılır mısınız cok zor durumdayız?