Mesajı Okuyun
Old 09-09-2010, 22:42   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Sn Aladağ, açtığınız güzel konu için teşekkür ederim.
Benzer programın işleyişi hakkında ön bilgi vermek istiyorum.

Hastanelerde bilgi işlem merkezlerinin ve tüm tıbbi kayıtların depolandığı programlar kullanılır. Bu bilgisayar programlarına polikliniklere başvuran, acile gelen ve yatan tüm hastaların ilk gelişlerinde, T.C numarası ile bir hasta numarası verilir.

Gerek T.C no, gerekse hasta numarası ile girildiğinde bu hastanın, kaç kez o hastanede, hangi şikayetler ile, hatta o muayenede tansiyonunun kaç olduğuna varana dek, reçetesi, tetkik sonuçları ve doktor tavsiyesi, hatta ve hatta ameliyat notu, yattı çıktıysa epikirizi, patoloji sonucu herşeyi bulabilmek mümkündür.

Eczane programlarında yani MEDULLA'da da, adres, telefon numarası, SGK numarası, hastalığı, kullandığı ilaç ve de kullandığı ilacın hasta elinde kaç tane kaldığı bile öğrenilebilmektedir. MEDULLA'dan provizyon alınmadıkça hasta reçetesi kullanılamamaktadır.

Bu programların iyi ve kötü yanlarınıda(bana göre)bir sonraki yanıtımda belirtmek isterim.

Saygılarımla.

Sayın Nur Deniz,
Öncelikle konuya katkınız için teşekkür ederim.
Açıkçası kullanılan programla ilgili çok bilgi sahibi değilim. Sağlık sektöründeki arkadaşlarımdan bilgi almaya çalışıyorum. Siz de umarım bize, bir hukuksal değerlendirmeye varabilmemiz için gerekli bilgileri sağlarsınız.
İzninizle bazı sorularım olacak:
- Hastanelerde kullanılan program, Medula programına entegre midir? Yani, hastanelerde kullanılan programda hasta hakkında girilen bilgiler, Medula programında kısmen ya da tamamen görülebilir mi?
- Hastanelerde, meslek sırrı ile bağlı olmayan kişilerin bu programı kullanma olasılıkları var mıdır?
Olası yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bu arada konunun hukuksal yönü ile ilgili bir açıklama yapmak istiyorum:
Sorun, hasta ile ilgilenen ve meslek sırrı ile bağlı olan kişilerin bu bilgilere ulaşmaları değildir; zira bu hukuka uygundur. Sorun, bu kapsamda olmayan kişilerin de kolaylıkla bu kişisel bilgilere ulaşabilmeleri ve programın kötüye kullanıma açık olmasıdır.