Mesajı Okuyun
Old 14-10-2006, 22:44   #4
Av.Selim Balku

Açıkçası Ermeni Soykırımı meslesini hukuken tartışacak, belgeye, delile sahip değilim bu anlamda tam donanımlı olmadan varsayımlar üzerinden olayın hukuki boyutunu çizmeye yeterli değilim. Şahsımın ve konu hakkında yorum yapan herkesin ya kulak duyumu bilgilerle ya da Türk Tarih Kurumun tarih kitaplarından aldıkları ile yetinmektedirler ki bunlarda objektif olmayacağı için fikir telakki etmekten kaçınıyorum.

Ancak savaş hukuku çerçevesinde, müdafaa ve taaruz sınırları içerisinde kalan insan öldümelerinin sorumluluğu elbetteki olmamalıdır Ancak savaş ile alakası olmayan kadın, çocuk, yaşlı, ve sakatlardan oluşan kitlenin etnik kökeninden dolayı katli söz konusu ise tartışılmasından yanayım. Bu hususu hangi devlet cereyan etmişse hesap verilmesinden yanayım.

Benim Ermeni Soykırımı ve katliamı hakkındaki kişisel görüşüm şudur, Osmanlı Ermenileri katletmiş olabilir veya Ermeniler Türkeleri ve Kürtleri katletmiş olabilir ben işin bu yanına bakmıyorum -yeryüzünde daha zalim ve daha masum ırk yoktur.- Kanımca dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken asıl husus ZAMANAŞIMI konusudur.

Zamanaşımı önerisinde bulunmak, suçu kabüllenmek değildir. Zamanaşımı evrensel barışa ve ırklar arasındaki sorunları çözmede bir yol, kültürleri ve kökenleri buluşturmada bir çaredir...

Nasıl ki suç ve cezalar için zamanaşımı sözkonusu ise uluslararası suçlar içinde bir zamanaşımı kuralı getirlmelidir. Aksi takdirde bu işin sonu Roma İmparatorluğuna kadar gider...