Mesajı Okuyun
Old 30-10-2007, 10:06   #21
Protesto

Kitap

Selamlar;

Sayın meslektaşlarım,
Daha önce bu konu ile ilgili olarak görüşlerimi belirtmiştim,
Soru sahibi meslektaşımızın sorusuna cevap niteliğinde olmayan iletilerimden dolayı da özürlerimi dile getirdim.
Bunun üzerine bir meslektaşımızın tavsiyesi ile konunun ikiye ayrılarak bir taraftan "Kadın Hakları Çalışma Grubu>Hukuk Dilinde Kadın" başlığı altında, diğer taraftan "Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubu>Mevzuattaki Karı Kelimesi" başlığı altında devam ettiğini gördüm.

Kanaatimce bu konunun yalnızca ikinci başlık altında devam etmesi daha uygun olurdu zira birinci başlık, bir kimsenin halen "karı" kelimesini kullanıyor olması o kişinin kadın haklarına saygılı olmadığı gibi bir izlenim yaratmaktadır.
Bir kimsenin gerek günlük konuşma dilinde gerekse hukuki konularda sözlük anlamı ile "karı" kelimesini tercih etmesi kadın haklarına aykırı hareket ettiği anlamına gelmemelidir.
Dolayısıyla;
Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
Üyelerin bu sözcüğün kullanılması karşısında şaşkınlık geçirdiklerini söylemem yanlışlık ise,elbette,düzeltirim.
Ben bu sözcüğün kullanılması karşısında şaşkınlık geçirmekten ziyade kullanılmasına bu kadar sert tepki gösterilmesine anlam veremeyerek şaşkınlık geçiriyorum.

Sonuç olarak; bu konunun ilk başlık altında bu tür tartışmalarla devamı yerine ikinci başlık altında bir anket ile birlikte fikir teatisi şeklinde devam etmesinin daha uygun olacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla...