Mesajı Okuyun
Old 30-08-2009, 15:14   #4
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan av.alem
Sayın Özgür Bey,

Yanıt ve ilginiz için teşekkür ediyorum...

Cevabınız da belirttiğiniz gibi, Rehnin Paraya Çevrilmesi için Takibe başlanmış bulunmaktadır, Tapu Dairesinden takyidatların içinde bulunduğu cevabi yazıda İpotek tesis tarihinden sonra, bizim İpotekli takip tarihinden önce olmak üzere hacizlerin mevcut olduğu bildirilmiştir...

Alınan bilgilere göre gayrimenkulun değeri bizim alacağımızı karşılar niteliktedir, mevcut hacizler içerisinde 2 tane Kamu alacağı olan SGK haczi vardır ki sanırım bunlar her halukarda satıştan öncelikli olarak alacaklarını alacaklardır... Şu aşamada önemli olan söz konusu SGK borç miktarlarının öğrenilmesi olacaktır...

Benim soruma de neden olan Baki Kuru hocanın kitabında "ipotekli takibe başlanmış olsa da haciz ya da iflas varsa öncelikli olarak ipotek takibi sahibinin değil, haciz ya da iflas sahibinin satışı isteyebileceği" ifadelerine dair ifadelerinin olmasıydı...

Tekrar teşekkür ediyorum...

Sayın Av. Alem;

Özel bir bankanın ipotekle teminat altına alınmış alacaklarına ilişkin takip işlemlerini yürütüyorum ve zaten çoğunlukla benim (ipotek) takibimden önce birçok haciz mevcut bulunuyor. Bunların arasında SGK ve Vergi Daireleri de mevcut.

Ancak ben, eğer dosya alacağını başka türlü tahsil etmemişsem, ipotek takibine geçiyor ve satışı da gerçekleştiriyorum. Baki Hoca'nın andığınız cümlesini bilmiyorum fakat (en azından benim yaptığım ve kesinleşen) satışlarda bu tür bir itirazla karşılaşmadım.

Saygılarımla...