Mesajı Okuyun
Old 12-08-2007, 02:11   #119
ÇAĞLA

Varsayılan 50-60 puan kıstas mı kabulediliyor yani!!??!!

Merhabalar herkese Ben maltepe üniv. hukuk fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim.Öncelikle belirteyim ki bu forumun konusu özel(vakıf) üniversitelerinde hukuk eğitimi!!Özel (vakıf) üniv. de hukuk okuyan öğrenciler değil!!Fakat konu böyle tartışılıyorsa bende bu şekilde yazıyorum.
Arkadaşlar belirttiğim gibi Maltepe üniv. öğrencisiyim.Vakıf üniversitesinde okumamın sebebi; ne Sayın Oğuzhan Dayar'ın dediği gibi devlet üniv.hukuk okuyan arkadaşlarım çalışırken benim çalışmamam! nede "..parayı bastırır okurum.." meselesi.Asıl sebebi tamam öss den düşük puan almam(Hani Sayın Oğuzhan Dayar'ın şu değer ölçütü diye bahsettiği 50-60 puanlık kıstas)!Bazı özel sebeplerden dolayı lise okul başarı puanım49 puandı ve dolaysı ile devlet üniv.lerinde hukuk eğitimi alacak bir puan alamadım.Yani şu 50-60 puan fazla alanların girdiği kıstasın içinde değildim
Özel(vakıf)üniv. öğrencilerinin hukuk okuması niçin bukadar tartışılıyor!Tamam anlayabiliyorum şu puan farkı ama anlayamadığım şey;özel(vakıf)üniv. lerine düşük puanla girilmesi öğrencilere düşük puanla hukuk okuma imtiyazı tanıyor.Ama düşük puanla hukukçu olma imtiyazı tanımıyor!!Şöyleki özel(vakıf)üniv.lerinin not sistemi devlet üniv.leri ile paraleldir.Öğrencilerin düşük puanla fakültede okumaya hak kazanması demek ,onlara düşük puanla vizelerden geçme hakkı kazanmaz!Zaten çalışmayan öğrenci sene tekrarı yapmaktan mezun olamayacaktır.Özel(vakıf) üniv. ler heryıl birçok öğrenci almaktadır fakat mezun ettiği öğrenci sayısı oldukça azdır.Çalışmayan öğrenci birçok kişi tarafından kalitesi kabul edilen hocaların sınavını verememekte ve mezun olamamaktadır!O zaman hukuk okumasını haketmeyen(puan yüzünden!!) insanın başarısız olucağından bahsediyorsak zaten bir kaygımız olmamalı.Vaktini ve parasını boşa harcıyor demektir.Buda sadece bireyin sorunudur.Fakat sırf düşük puan yüzünden haketmediği düşünülen biri mezun olup başarılı bir avukat oluyorsa enaz devlet üniv.de hukuk okuyan kadar başarılıdır!Peki o zaman bu tepki neden? Zaten çalışmıyorsa devlet veya özel üniv.de yapamaz .Bu mutlaktır.Fakat bir çok birey gerek sınav sisteminden gerekse özel sebeplerden dolayı özel okullarda birçok ekonomik zorluk çekerek okuyor.Hangi üniversite mezunu bireyin hukuk eğitimini iyi değerlendirdiğini kişsel çalışma belirleyecek.
Birde belirtmek gerekirse örneğin buyıl Anayasa huk. dersini İstanbul'daki seçkin bir devlet üniv. ,Anayasa hocasından aldık.Aynı hoca iki farkllı üniv.de de ders vermektedir.Madem ki 50-60 puan kıstas(Sayın Oğuzhan Dayar'ın olduğu gibi ) ;aynı hocadan ben ve bazı arkadaşlar 80-90 alırken aynı hocanın ders verdiği devlet üniv.sindeki bazı arkadaşlarda 30-40 alıyorsa buda benim kıstasım !!!Ama ne bu puan farkı nede öss deki puan farkı asla kıstas olamaz!Kıstas bireyin kendini geliiştirmesinde başlar ve biter!!!
Herkese bol başarı diliyorum..Herzaman heryerde çalışan kazansın!! Önyargılarla vakit kaybedenlerden olmamamız dileğiyle..
Saygılarımla.