Mesajı Okuyun
Old 15-05-2007, 15:36   #4
Av.Ahmet Turan Alpar

Varsayılan İlginize Teşekkürler

Konu ile ilgili somut bilgiler sunmuş olduğunuzdan öncelikle teşekkürler ederek, aynı yargı kolunda açılması gerektiğini bende düşündüm ve de öyle yapacaktım, beni ihtilafa düren Yrg.4. HD. sinin 04,04,2002 gün ve 2001/13274 Es.,2002/4174 sayılı kararı oldu. Bu kararda özlük haklarının talebi için " Bu istem niteliği gereği tam yargı davasının konusunu oluşturur ve bu tür davalara 2577 sayılı İYUY.'nın 2/b maddesi gereğince idari yargı yerinde bakılır." demekte, öte yandan 24.06.1989 Resmi Gazete tarihi,20205 R.G. no'da yayınlanan Uyuşmazlım Mahkemesi kararında da özlük haklara ilişkin hususlara İdare Mahkemesinde bakılacağı konu edilmiş
Bu durum bende bir karışıklığa sebep oldu,idare hukukunda ki tam yargının şartlarını inceledim, bizim davanın nasıl konu edileceğine dair bağlantıda kuramadım. Ancak vermiş olduğunuz değerli somut bilgiler ışığında bende şu kanaat oluştu. Adli yargının görevli oldunu hesaplarsam,davayı adli yargıda açıp bir ihtimal görevsizlik çıktığında en azından yasal haklar saklı kalmış olacaktır. Somut yaklaşımınızdan dolayı teşekkürler