Mesajı Okuyun
Old 03-08-2007, 13:06   #18
üye18337

Varsayılan Silahların Eşitliği

Ben hukuk fakültesi üçüncü sınıf öğrencisiyken Ceza Usul Hukuku derslerimizde Durmuş Tezcan Hocamız sürekli silahların eşitliği ilkesinden bahsederdi. Yeni bir düzenleme olduğu için olacak çok üzerinde durmuştu.

"CMK md 160 / 2 Cumhuriyet savcısı şüphelinin lehine ve aleyhine olan delilleri toplayarak muhafaza altına almakla ve şüphelinin haklarını korumakla yükümlüdür."

Bu öğretinin hukuk fakülteleri öğrencilerinin zihninde yer etmesiyle birlikte savcıların kendini bilmez tutumları da son bulacaktır. Ümit ediyorum ileride kendisini mağdurun avukatı gibi gören, şüphelinin cezalandırılmasını şahsı adına başarı addeden savcılar olmayacak.

Biz hukukçular olarak savcının yerini biliyoruz ama bilhassa Anadolu da insanlar için savcı gerçekten kral. Bir yaz memleketime gittiğimde hukuk fakültesinde okuduğumu öğrenen bir amca bana "Kızım sen mutlaka savcı ol, savcı kanun manun dinlemez, polis suçluyu yakalayıp getirse savcı salıverin dese kimse birşey yapamaz" demişti. Hatta savcı akrabası olan istediği suçu işler diye bir kanaat de var.

Bu tür bir adamın Amerika'daki adı süpermen. Şimdi nasıl ayaklarını uzatmasın... Karşımızda el pençe divan mı duracak? Emniyet teşkilatı, kolluk kuvveti emrine verilmiş, ne yapsın canım kolay mı bu saltanatla mütevazı olmak....