Mesajı Okuyun
Old 26-05-2013, 22:25   #1
ays

Varsayılan İmar uygulamasının iptali

Merhaba arkadaşlar, İdare mahkemesine başvuran x isimli şahıs belediyenin almış olduğu encümen kararıyla yapmış olduğu imar uygulamasını iptal ettirtiyor.İdare mahkemesi gerekçesinde, hukuka aykırı,eşitliğe aykırı vs.nedenler gösteriyor.Benim müvekkillerim ise zamanında idare mahkemesine başvurmamışlar.Biz de bu x isimli şahısın aldığı kararı gerekçe göstererek imar uygulamasının iptali sebebiyle tapu kayıtlarının eski haline döndürülmesi için tapu iptal davası açtık.Burada karşı taraf avukatları "idare mahkemesinin kararlarının sübjektif olması nedeniyle,bu iptal kararının sadece x isimli şahsı etkileyeceğini bizim müvekkiller için geçerli olmadığını iddia ediyorlar.Bu arada belediye yeni imar çalışması yapıyor.Benim araştırmamda "eğer idare mahkemesinin iptal kararı objektif ise davayı açmayanları da etkiler" şeklinde samsun barosu dergisinde çıkmış bir makale buldum ama tamamına erişemedim.Orada bir iki danıştay kararı da vardı.Benim acele karara ihtiyacım var anlayacağınız.Elinde "idare mahkemesindeki iptal davasına taraf olmasa bile eğere mahkeme objektif sebeplerle iptal etmişse bu karar tüm imar uygulaması taraflarını etkiler "biçiminde bir kararı olan varsa paylaşırsa sevinirim.Hepinize iyi çalışmalar.Teşekkürler.