Mesajı Okuyun
Old 02-02-2020, 16:48   #7
Advocater

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
Muris sağlığında, üç adet taşınmazı annenin üzerine geçiriyor da satış mı, yoksa bağış yolu ile mi ? En büyük abinin, üçüncü kişilere satışında, zannımca bu üçüncü kişiler iyi niyetli, Bu durumda
1- Şayet devir satış yoluyla gerçekleşmişse, her ikisi hakkında kademeli olarak, muris muvazaası nedeniyle TAZMİNAT, bu olmazsa, Tenkis şeklinde dava açabilirsiniz.
2- Şayet bağışlama biçimindeyse, her ikisine de denkleştirme yoluyla MİRAS PAYININ iadesi TAZMİNAT davasını açabilirsiniz diye düşünüyorum.
Önceden, Yüksek mahkeme, çocukların, anaya karşı açtıkları denkleştirme davasına pek sıcak bakmıyordu, şimdiki görüşleri incelemek gerekir. Yanı sıra açılacak dâvalarda, taşınmazların, dâva tarihindeki mi,keşif tarihindeki mi yoksa hüküm tarihindeki bedelleri üzerinden mi TAZMİNAT talep edileceğini, incelemek gerekir. Kolay gelsin.

Cumhur Bey öncelikle hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ederim meslektaşım,

Bildiğim kadarıyla bağış yolu ile devretmiş ama kendisine soracağım.

Denkleştirmede gördüğüm kadarıyla ve sizin de belirttiğiniz kadarıyla altsoyun anneye karşı açacağı davada miras payına mahsuben bu işlemin yapıldığını davacı altsoy ispatlamalı diyordu Yargıtay ve aksi takdirde davayı reddediyordu. Hala durum bu mudur araştıracağım.

Benim burada kafamı karıştıran diğer bir sorun, son itibarda annenin üzerinde bir kazandırma kalmaması. Anne aslında taşınmazı büyük oğluna da geçirmiyor, vekalet veriyor ve büyük oğlan satıp parayı üstüne geçiriyor. Direkt miras bırakanın da bu durumda abiye yaptığı kazandırma da yok ama en son malvarlığı onun üzerinde. Bu durumda anneyi de davalı yapmamız şart mıdır? Ya da abiye karşı açılan davada mirasbırakan doğrudan bana bir kazandırma yapmadı iddiasında bulunabilir mi?

Diğer bir husus ise TMK m. 571 gereğince saklı miras hakkının ihlalinin öğrenildikten sonra 1 yıl zamanaşımı süresi. Aslında satışların yapıldığı anda bu ihlalin öğrenildiği Kabul edilirse zamanaşımı bakımından da sorun doğabilir. Aynı fikirde misiniz meslektaşım?

Saygılarımla