Mesajı Okuyun
Old 27-03-2014, 15:29   #1
Funda Şahin

Soru Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Nafaka Davası Açmak

Merhaba,
2008 yılında boşandım.2006 doğumlu bir kızım var.Anlaşmalı boşandık ve ben kızımın velayetini almak şartıyla hiçbir şekilde nafaka talep etmedim.08 yılından itibaren kızımın tüm bakımı ve masraflarıyla tek başıma ilgilendim. Bu esnada kızım babasıyla hafta sonları görüşüyordu iletişimlerini kopartmak istemedim fakat eski eşim boşanırken söz ile ya da medeniyet gereği olması gereken şekilde maddi bir yardımda asla bulunmadı.2013 eylül ayında kızım okula başladı ve bu dönemde babası-babaannesi-dedesi-halaları ile beraber kalmak istediğini bakıcıda kalmak istemediğini söyledi.Babaannesi de aynı şekilde söyledi. Ben vardiyalı çalıştığım için kızımın bakımı daha iyi olacağını düşündüm ve durumu kabul ettim ve her hafta sonu kızımı alarak maddi ihtiyaçlarını karşılamaya devam ederek bugüne kadar geldik. Fakat son birkaç aydır sürekli tekrarlayan "15 gün izin al kıza bak" gibi söylemlerle sürekli olarak beni ve kızımın psikolojisinden anladığım kadarıyla kızımı da taciz ediyorlar. Ben yıllık izin hakkımı yarıyıl tatilinde kullanarak kızımla geçirdim ve yaz sonuna kadar malesef izin almam mümkün değil ve onlar bu durumu biliyorlar. Bu durumda eski eşime nafaka davası açarak, kızımı yanıma almayı ve belki yarı zamanlı bir işte çalışarak kızıma bakmayı istiyorum. Kızımın velayeti bende nafaka davası açabilir miyim? Dava ne zaman sonuçlanır? Nafaka ne zaman bağlanır? Avukat tutmalıyım? Avukat ücreti ne kadardır?

Saygılarla