Konu: Suç Korkusu
Mesajı Okuyun
Old 25-04-2007, 08:32   #2
Armağan Konyalı

Sayın nurullah_karakas

Eğer SUÇ KORKUSU gibi bir ifade kullanmasaydınız, bu soruya yanıt vermeyecektim. Çünkü sorunuzu yanıtlayacak kadar psikoloji-sosyoloji bilgim yok.

Ama bildiğim kadarıyla insanlar suçtan korkmaz; cezadan korkar.

Suç korkulacak bir şey değildir; çekicidir. Suç işlemek kolaydır; çoğu zaman da zevklidir. Korkulacak kadar eziyet verici olan CEZA'dır.

Suç korkusu denebilecek bir korku varsa, bu korku ahlak kurallarından kaynaklanır: İnsan suç işlediğinde çevresindekilerin olumsuz tepkilerinden çekinebilir. Ailesinden, arkadaşlarından utanır. Bu çekinmeye suç korkusu denebilir. Kasaba gibi küçük yerleşim yerlerinde bu korku daha etkilidir. Nüfusu milyonu aşan kentlerde suç oranının yüksek olmasının (birinci nedeni yakalanma riskinin düşük olmasıdır) ikinci nedeni de suç korkusunun buralarda azalmasıdır.

Bu arada yeri gelmişken, insanlar için özgürlüğün ne kadar önemli olduğunun altı çizilmeli: Özgürlük bunca önemli olmasaydı hapis ceza olmaktan çıkardı.

İnsanların hapis cezası yerine korkacakları hangi ceza olabilir? Para cezası “parası çok olan” için korkutucu değil; sadece cezalandırılmış olmanın ezikliğini yaşatır.

Kabahatler Kanunu’nda yer alan 37 buçuk lira para cezasının amacı da bu ezikliği yaşatmaktır: Kabahatler Kanunu kabahat işleyenlerde bir utanma duygusu yaratmak ve yaptığının hoş olmadığı yolunda bir uyarıda bulunmak amacını taşımaktadır. Kabahatler Kanunu, Türk Ceza Kanunu gibi eziyet vermek yerine, ders vermek amacını taşımaktadır.

Ve son olarak diyebilirim ki, insanlarda asıl yönlendirici korku, suç korkusu, ceza korkusu olmayıp, YAKALANMA KORKUSU ‘dur. Yakalanacağını bilenler suç işlemez. (Kan davası, namus cinayetleri gibi suçlar yakalanma korkusu konusu dışındadır.)

Yazımın sonunda ne kadar çok korkumuz olduğunu fark edince şaşırdım. Ve korktum…

Saygılarımla