Mesajı Okuyun
Old 04-12-2007, 23:24   #2
Av. Can DOĞANEL

Mahkemenin İş Mahkemesi sıfatıyla karar verip vermediği ve karara karşı hangi sürede temyiz yoluna başvurulacağı kararda belirtilmiştir. Bu belirtme yanlış bile olsa söz konusu hükme karşı yasa yoluna başvurulmadığından hüküm bu şekilde kesinleşmiş ise dosyanın gönderilmesi istenen mahkemenin kesinleşmiş yargı kararını yok sayarak hüküm kurması mümkün değildir.
Eğer kararda tefhimden itibaren 8 günlük süre içerisinde denilmişse ve bu süre içerisinde süre tutum dilekçesi verilmemişse karar kesinleşmiştir. Ancak yeni bir İş Mahkemesi kurulan yerde mahkemenin bu şekilde karar verdiğini sanmıyorum. Eğer, tebliğden itibaren 15 gün içerisinde denilmişse karar tebliğe çıkartılmamış ise çıkartılıp kesinleşmesi beklendikten sonraki 10 gün içerisinde dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesi istenebilir. Ayrıca yeni mahkeme kurulması nedeniyle mahkemenin dosyadan el çekmesi halinin teknik anlamda görevsizlik niteliğinde olmadığından vekalet ücretine sebebiyet vermemesi gerektiği yönünde kararlar hatırlıyorum. Ancak bu mantıkla, bu tip kararların HUMK 193. maddesinden bağışık olup olmayacağı hususunda bir yorum var mıydı hatırlayamıyorum.
Sonuç olarak mahkeme hangi sıfatla ve hangi temyiz süresini göstererek karar vermiş olursa olsun karar yanlış da olsa bağlayıcı olduğundan o karara uygun davranmanız gerekecektir. Tebliğden temyiz süresi başlatmışsa temyiz edebilir veya 15 gün bekleyip kesinleştikten sonra dosyanın gönderilmesi istenebilir.