Mesajı Okuyun
Old 06-08-2008, 11:45   #1
talveq

Varsayılan Avukatın üstünün aranması ve baro kimliği..

Merhaba Sevgili Meslektaşlar..Geçtiğimiz günlerde Bodrum'daki bir duruşmam için akşam saat 21:00 sıralarında Kadıköy sahilindeki otobüs yazıhanelerine doğru yürümekte iken "gel bakalım buraya" şeklinde bir ses duydum. 2 polis bana doğru bakıyordu ve bu şekilde yanlarına çağırdılar."evet ne oldu" dedim. "çıkar kimliğini" dediler."kimliğimi çıkarayım evet , ama bu nasıl bir konuşma 'gel bakalım buraya çıkar kimliğini' bunlar nasıl konuşmalar. ayrıca neden beni durduruyorsunuz , bende ters birşeymi gördünüz. Ayrıca ben avukatım"dedim.

Kaldırım kalabalık , onlarca insan yürüyor ve sadece beni durduruyorlar. Üstümde gayet düzgün bir takım elbise ve kravat var ve traşlıyım. Elimde de çantam. Bana aynen "çok konuşma ver kimliğini" dediler."Kimliğimi veriyorum ama sadece avukat olduğumu bilmeniz için" dedim ve baro kimliğimi uzattım. Hemen telsizden GBT sorgusu yapmaya başladılar. Bende "napıyorsunuz siz ben avukatım bana GBT sorgulaması yapamazsınız" dedim. "Çok konuşma döveriz seni zaten avukatları dövmeye bayılırız , çok avukat dövdük biz" dediler.Hemen İstanbul barosu avukat hakları merkezini ve birkaç avukat akadaşımı arayıp durumu anlattım. GBT sorgusundan sonra kimliğimi verdiler ve aynen "yürü git bakalım" dediler. Ben gitmedim ve yanlarında avukat arkadaşlarımın gelmesini bekledim. Bu kez elleriyle beni itekleyerek "yürü git başımıza bela verme" dediler.Ben "burada bekleyeceğim ve gelen avukatlarla birlikte hakkınızda tutanak tutturacağım dedim. Polislerden biri "iktir git lan" dedi. Gitmediğimi görünce kendileri ekip arabalarına bindiler ve bana " sen orda bekle o zaman" deyip sırıtarak uzaklaştılar.

Bu olay aynen böyle oldu. Kesinlikle eksiği var fazlası yok.İnanılmaz derecede moralim bozuldu ve gururum kırıldı. Birkaç avukat arkadaşım geldiğinde polisler gitmişti. Bense otobüse yetişmek zorundaydım ve Bodrum'a duruşmaya gitmeliydim. Yani yaptıkları kar kaldı onlara. Adamlar avukat düşmanı. Saçı sakalı karışmış pejmürde biri olur kuşku duyulur durdurulur kimlik sorulur. Tamam. Ama ben böyle biri değilim. Bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim.