Mesajı Okuyun
Old 18-06-2007, 11:15   #17
Av.Kaan Aksu

Mesaj Stajyerin dramı...

Avukatlık stajının ilk 6 ayının boş geçtiği ve bir şekilde ek çalışmalar yapılarak takviye edilmesi gerektiği doğrudur,en azından izmir adliyesinde durum böyleydi, hatta öyle ki adliye stajını avukat yanında çalışarak geçirmeyen arkadaşlara "tembel" , "bundan adam olmaz" dendiğini de çok defalar duydum.
Burada bir çarpıklık var.Yetkisi olmadığı halde elinde avukat dilekçeleriyle mahkeme kalemlerinde gezen dosyaları karıştıran, kızarıp bozarıp hakimlerden havale isteyen, fotokopi almaya çalışan, icra memurlarından her fırsatta azar işiten bir avukat stajyerleri güruhu var.Staj yapmakta olduğu mahkemeye ya hiç uğramayan, ya da 1-2 duruşmaya girmekten fazlasını yapmayan müstakbel meslektaşlarımız var."Ben adliye stajımı gerektiği gibi yapacağım" diyen ve sonunda kalemde saatlerce tebligat delip takma işi yapanlar da var. Bunun müsebbibi en başta durumun bu şekilde devam etmesine göz yuman stajyer avukatların tamamıdır.Daha sonra bu çarpıklığı görerek düzeltilmesi için gayret sarfetmeyen Barolar, Adalet Bakanlığı vesaire... ve yine bir kısım suçlu da ne yazık ki avukatlardır.Yetkisi olmadığını bildiği/bilmesi gerektiği halde stajyerini adliyedeki işlerine yollayan, olaya "iyi olur çocuk orada pişer" mantalitesinde yaklaşan, stajyeri ucuz iş gücü olarak gören(3-5 kuruş para ile sigortasız çalışma) meslektaşlarımız da var."Bana fotokopi vermediler" diyen stajyerine "sen alamamışsın" diyerek onu azarlayan avukatlar varsa onları da kınamak istiyorum.
Sistemin çarkları bu şekilde dönüyor, gerçekten de yetkisi olmadığı halde iş bitirebilen "kaçın kurası" avukatlar yetiştiriyoruz.Bu Türkiye'nin içinde bulunduğu açmazların, garipliklerin, düzensizliklerin sonuçlarından yalnızca bir tanesi.
Sorunuzun cevabı ise : eğer adliye stajınız esnasında yetkisiz olduğunuz gerekçesiyle işlem yaptıramıyorsanız, eliniz kolunuz bağlıdır.
İstisna : "Abicim gel biz şu işi tatlıya bağlayalım" derseniz işinizi yaparlar.