Mesajı Okuyun
Old 20-09-2011, 21:57   #29
hukukbilgisi

Varsayılan Böyle Ayrılık Olmaz!

Böyle Ayrılık Olmaz!

Değerli kardeşlerim!
Ayrılık üzerine daha önceden internet sitelerinde yazmış olduğumuz metinler, etkisini göstermiş; gerek yurtdışında ve gerekse yurtiçinde ayrılan çiftlerin (ayrılmalarından sonra elbette çift demiyoruz) sayısında belirgin bir artış gözlemlenmiştir.

Ancak, ülkemizdeki kimi çiftlerin ayrılma vakaları, beni hayal kırıklığına uğratmış bulunmaktadır. Ayrılmayla ilgili o kadar çok yazı yazmış olmama rağmen, birçok açıdan konuyu ele alıp ortaya koymama rağmen, kimi çiftlerin ayrılmanın özünü hiç anlamamış olmaları, beni ziyadesiyle üzmüş, kederlere gark etmiştir.

Layıkıyla ayrılabilen arkadaşlarım lütfen alınmasınlar, ama layıkıyla ayrılamayan çiftlere bir çift lafım var! Fakat neden böyle sitemkar davranıyorum, öncelikle bunu izah etmeye çalışayım:

Geçtiğimiz günlerde, gazetelerde bir haber yayınlandı. Haber boşanmayla ilgili olduğu için, dikkatimden kaçmadı tabi ki.

“SGK, SAHTE BOŞANMA İŞLEMİ YAPAN KADINLARI TAKİBE ALDI”
“SGK Boşanma Timi Kurdu”
“Sahte Dullara SGK Operasyonu”

Bunlar, gazetelerin haberle ilgili konu başlıkları. Efendim olay kısaca şudur:

Bir kadın, anne veya babasından emekli aylığı alabilmek istiyorsa, evli olmamak durumunda. Bazı kadınlar, işte bu aylığı alabilmek amacıyla eşlerinden boşanmışlar, fakat birlikte yaşamaya da devam etmişler. Ancaaaaak, ilgili yasamız çok hınzırca yazılmış olduğundan, boşandığı halde eşleriyle birlikte yaşamaya devam edenlerin maaşlarını kesiyormuş. Kimi kadınların, eşlerinden mahsusçuktan boşanmaları ve eşleriyle birlikte yaşamaya devam etmeleri Sosyal Güvelik Kurumu'nun kulağına gitmesin mi!.. Derhal boşanma timi kurulmuş ve şüpheli boşanmalar mercek altına alınmış. Sosyal Güvenlik Kurumu, sahte bir şekilde boşanan yaklaşık 250 çift tespit etmiş ve bunlardan sahteliğini kanıtladıklarından, ödedikleri parayı faiziyle geri almaya da başlamış. Hatta ve hatta bir kişiye de hapis cezası verdirmiş.

Sanırım kızgınlık ve kırgınlığımın nedeni anlaşılmıştır değerli okurlar. Biz bu sayfalarda size, mahsusçuktan mı ayrılın diyoruz? Şakacıktan mı boşanın diyoruz? Böyle ayrılık mı olur, allasen? Doğru düzgün ayrılmasını bile bilmiyorsunuz, sonra Sosyalimizin Güvenlik Kurumu takibata başlayınca yandım anam diye figan eyliyorsunuz. Ya adam gibi ayrılın, ya da hiç ayrılmayın.

Siz bir insan düşünün ki, kendisi başbakan filan olsun. Sonra görevinden istifa etsin, ama gizli gizli makamına da gelmeye devam etsin!.. Yakışır mı koskoca başbakana?..

Bir general düşünün ki, görevinden istifa etsin, ama gizli gizli seminer toplantılarına da katılıp, seri numaraları silineyazdı olan bombaları bir ilden diğerine nakleylesin!..

Örneklerden de anlaşılacağı üzere, böyle saçmalık olmaz. Alacağınız emekli maaşı kaç kuruşsa ben cebimden vereyim, ama siz de adam gibi ayrılın yani! Layıkıyla ayrılanlar veya ayrılmak isteyenler üzerlerine alınmasınlar, benim onlarla hiçbir meselem yok.
Aslanımsınız be!..