Mesajı Okuyun
Old 20-02-2007, 16:25   #20
Av.Bülent Özkan

Sevgili arkadaşlar;
Foruma baktığımda ilk gözüme çarpan tartışmanın bazı diziler üzerinde yoğunlaştığı ve ister istemez şahsi siyasi tercişhlerin yorumlara yansıdığıdır.

Bence konu o dizi bu dizi meslesi değildir. Benim kanalımda olmayan x diziye (ki bu dizi ratingleri alt üst ediyorsa ) ne olursa olsun gerisi beni ilgilendirmez mantığı var.
Bakınız medyanın haber verme yükünü daha çok basılı yayın organları (gazete ve dergiler çoğunlukla) çeker. Görsel yayın organları ise kanaatimce kar amacı güderler daha çok her şirket gibi.
Bakınız yapılmış her dizinin amacı iyi rating almak dolayısı ile olabildiğince çok bölüm çekebilmek ve kar elde etmektir. Bunlar hep ticari işlerdir ve bu mantıkla yapılır. Kanalın amacı ise dizi tutar ise araya alabildiğince reklam tıkıştırarak edebi,leceği maksimum karı elde etmektir. Bunun dışında ne bir dizinin ne de diziyi yayınlayan kanalın toplumsal mesaj vermek veya iyi örnekler oluşturmak gibi bir amacı olması şu şartlarda beklenemez. son yıllardaki deformasyondan en çok etkilenin sektör bu yüzden medyadır.
ABD menşeili ne kadar dizi var ise uyarlanır ve piyasaya sürülür mesela. Tamamen ticari kaygı yatar bunun altında. Medya patronlarının amacı kar elde etmek bununla birlikte kendilerine zarar gelmemesi için medya güncünü lehine kullanmaktır. İtiraz eden çıkacağını sanmam. O yüzden gazeteci veya televizyoncuların kendi meslek ilkelerini her şeyin üstünde tutabileceklerine kesinlikle inanmıyorum.

O yüzden herhangi bir diziye bir misyon yüklemek veya diziyi kendi siyasi çizgisinde görüp toz kondurmamak veya kendi siyasi çizgisinin dışlında sayıp ağzına geleni söylemek ve oh olsun demek objetif düşünce ile bağdaşmaz. Onun için ideolojik saikjle herhangi bir ticari metaya yaklaşmayı tasvip etmiyorum. Dolayısı ile toplumdaki şiddete kayışın bir tek diziye bağlanmasını veya herhangi bir diziye misyon yüklenmesini de kabul etmiyorum.

x dizide 7-8 yaşlarındaki çocuklara sevgili tayin edilmesini, sihire inandırılmalarını gelişim süreçlerine aykırı buluyorum evet, veya y dizide şu kadar dolara ahlaksız ilşki kurdurtulmasını doğru bulmuyorum evet (sebep çocuğu içn her şeyi yaparmış- sormak lazım çocuğun için banka da soyar mısın veya adam da öldürür müsün - yapamaz çünkü suçtur. suç olmayan ve en kolay yolu tercih eder tabi.) z dizide vatan millet sakarya v.s. gibi kurgusal şablona oturtulmuş dizinin sahiplenilerek karakterlere özenilmesini de tasvip etmiyorum evet. Abuk subuk sabah programlarında abes konulşar tartışılmasını Türk kadınına hakaret sayaıyorum ve zekalarına hakaret sayıyorum evet. Ama bunların hiçbiri kimlerin ne seyredeceğine karar verileceği anlamına gelmez. Bir tıkla başka bir programa geçilebilir. Uydusu olan herkes xxxx tuşlarına bastığında bölücü örgütün yayın organını izleyebiliyor memlekette ama esas bunları izelemesi gereken kurum uyuyor. Filanca dizi filanca haberle uğraşıyor.

İnsanların seçenekler arasında tercih yapma hakkı vardır. Bu seçenekler sınırlı sayıda sebeple sınırlanabilir. Bu sebeplerden biri x dizi nedeniyle şiddet arttı bahanesi değildir. Şiddet meyilin sebebi makrodur bu tip mikro sebepler ancak günah keçisi olabilir. Yayından kaldırılan rakip ticari yapım da diğerlerinin ancak avuçlarfını ovuşturmasına sebep olur. Biz de böyle fikir beyan ederiz...
Saygılarımla..