Mesajı Okuyun
Old 19-12-2011, 18:36   #17
Av. Engin EKİCİ

Bu başlık bir gün gündemden düşebilir, düşecektir de.. Son depremlerin, depremden etkilenmeyenlerin büyük çoğunluğunca unutulmaya başlanması, gündem dışı kalması gibi.. Ancak önemli olan, depremlerin dünyanın oluşumundan itibaren yani milyarlarca yıldır olageldiği, bayıldığımız, çok güzel bulduğumuz, yararlandığımız yeryüzü şekillerini bu doğa olayına borçlu olduğumuz ancak canlı hayatının -depremlerde sadece insanlar ölmüyor bu yüzden canlı hayatı demek sanırım daha doğru- hiçe sayıldığı şehirlerdeki imar politikaları ve özellikle köylerdeki bilinçsizce yapılan yapılar nedeniyle ölümler gerçekleştiğini unutmamamızdır.

Gündemimizden düşürmememiz gereken, depremlerin dünyanın son bulacağı ana kadar devam edeceği ama çok az can alabilecek şekilde kontrol altında tutulabileceği gerçeği olmalıdır. Yani ölümler depremler yüzünden gerçekleşmiyor, insanlar yüzünden gerçekleşiyor. Depremler olmasaydı ölümler olmazdı demek konuya basit mantıkla yaklaşmaktır ve insanların düzgün yapılar inşa edeceği politikalar geliştirmek de yine "bilinç"li bir nesilin yetişmesine bağlıdır.

Bilinçli bir nesilin yetişmesi tüm dünyaya hükmeden çıkar sahiplerinin güçleri sona ermeden mümkün olmayacakmış gibi geliyor bana. Bu açıdan bakınca depremlerin çok can alacağı konusunda kötümser bir tablo çizmiş oluyorum. Esasen burada bir çelişki ortaya çıkmış oluyor: Deprem bilincine sahip olalım, ancak bu bilince sahip olabilmek için toplumca kaliteli eğitim almamız şart ve "birileri" buna izin vermediğinden depremle ilgili çözüm odaklı bir bilinç oluşmayacak (mı)?