Mesajı Okuyun
Old 19-02-2024, 15:34   #1
av.metehanaydın

Varsayılan Ev sahibine verilen teminat senedine karşı açılacak menfi tespit davası

Sayın meslektaşlarım merhaba;
müvekkillerim 2022 yılının aralık ayında bir ev kiralamış kira sözleşmesiyle birlikte her ay için ayrı ayrı senet imzalamışlar. %25 zam ve diğer durumlardan dolayı ev sahibiyle kiracılar arasında sorun yaşanmış fakat müvekkil sonunda ev sahibinin verdiği rahatsızlığa dayanamayarak evi boşaltmıştır. Ev sahibi evden ayrıldıktan yalaşık 3 ay sonra bu senetleri toplu şekilde icraya vermiştir. 12 senedin tamamının düzenlenme ve ödeme tarihi aynı olmasına rağmen ne kira sözleşmesinde ne de senetlerin üzerinde teminat senedi olduğuna ilişkin bir ibare bulunmamaktadır. Takibin iptali davası açamadım çünkü hakim ben olsam ben bile reddederdim bu davayı Menfi tespit davası açmayı düşünüyorum ama elimizde kanıt olarak değerlendirilebilecek tek şey kira sözleşmesi. Ev sahibi ben senetleri kaybettim deyince müvekkil hiç peşine düşmemişler. Whatsapp mesajı bile yok. Yardımcı olabilecek bir bilginiz veya yargıtay kararı varsa çok memnun olurum.
İyi çalışmalar.